Brazilská policie obvinila Bolsonara z podvodu kvůli covidovému certifikátu

Brazilská federální policie obvinila exprezidenta Jaira Bolsonara z podvodu kvůli certifikátu o očkování proti covidu-19. Podvodu se podle ní dopustil spolu se svými spolupracovníky v době, kdy byl hlavou státu, informovala v úterý agentura EFE. Podle ní je nyní na prokuratuře, zde na základě závěrů policejního vyšetřování vznese obžalobu.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro | Foto: Ricardo Moraes | Zdroj: Reuters

Bolsonaro, který byl prezidentem v letech 2019 až 2022, patřil k odpíračům očkování proti covidu-19 a tuto nemoc dlouhodobě zlehčoval. Odmítal rovněž koronavirová opatření zaváděná guvernéry jednotlivých brazilských států, doporučoval proti covidu-19 vědecky neověřené medikamenty a podle senátní komise obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín do Brazílie.

Bolsonaro nesmí kandidovat, potvrdil soud. Bývalý brazilský prezident šířil dezinformace o volbách

Číst článek

Loni v květnu policie prohledala Bolsonarův dům v hlavním městě Brasília, aby získala důkazy pro vyšetřování podvodů s falešnými potvrzeními o očkování. Ta podle ní získal Bolsonaro, jeho rodina a blízcí spolupracovníci, protože je potřebovali mimo jiné pro cestu do Spojených států. V rámci vyšetřování bylo loni zatčeno několik lidí, včetně dvou bývalých Bolsonarových blízkých spolupracovníků, podplukovníka Maura Cida Barbosy a Maxe Guilherma. Na Bolsonara zatykač vydán nebyl.

Skupina je podezřelá z podvodů a korupce, protože umožnila zadávání falešných údajů do databáze ministerstva zdravotnictví od listopadu 2021 do loňského prosince. Díky tomu získali i neočkovaní lidé potvrzení, že dostali vakcínu proti covidu-19, a mohli tak obcházet protikoronavirová opatření. Záznamy byly posléze z registrů vymazány s tím, že šlo o chybu, napsala v úterý agentura EFE.

Krajně pravicový exprezident Bolsonaro je vyšetřován i v dalších kauzách, mimo jiné kvůli podezření z podílu na pokusu o převrat, jehož se podle některých dopustil koncem roku 2022 po prohře ve volbách prezidenta. Ty vyhrál levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, což Bolsonaro dlouho odmítal uznat. Tím podle mnohých přispěl k demonstracím, během nichž jeho příznivci blokovali silnice a kempovali před kasárnami v řadě měst, kde požadovali zásah armády proti nástupu Luly do úřadu.

Protesty vyvrcholily 8. ledna 2023, kdy několik tisíc lidí násilím vniklo do budov parlamentu, prezidentského úřadu a nejvyššího soudu v brazilské metropoli, kde ničili majetek. V tu dobu tam nebyli poslanci, soudci ani nový prezident, protože byla neděle.

Bolsonaro už před volbami v říjnu 2022 zpochybňoval elektronický volební systém, čímž podpořil spekulace o volebních podvodech. Kvůli tomu dostal loni soudem zákaz výkonu veřejných funkcí do roku 2030.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme