Brazilská policie vyšetřuje případ hromadné vraždy fanoušků fotbalového týmu

Policie v brazilském Sao Paulu vyšetřuje další případ násilí spojeného s fotbalovým fanklubem. Tři útočníci vpadli do sídla jednoho z fanklubů fotbalového týmu Corinthians a zabili osm lidí, kteří právě připravovali transparenty před místním derby. Policie vyloučila, že by byl zločin motivovaný klubovou rivalitou a přiklání se k tomu, že má souvislost s drogovou mafií, která prorůstá do fanklubů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilská policie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Policie už má jména podezřelých z masakru, zatím je ale podle dostupných informací nechytila. Mělo by jít o tři muže.

Přestože potyčky včetně násilných mezi fankluby dvou týmů, které hrály derby - Corinthians a Palmeiras - jsou časté, v tomto případě jde podle vyšetřovatelů spíš o pomstu nebo boj mezi drogovými gangy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prorůstání kriminality do fotbalových fanklubů je v Brazílii časté, policie vyšetřuje vraždu fanoušků Corinthians. Podrobnosti od zpravodaje Davida Koubka

Příkaz k útoku měli údajně dát členové vlivné zločinecké organizace v Sao Paulu. Čtyři z osmi obětí měly navíc v minulosti problémy se zákonem.

Byli zatčeni kvůli obchodu s drogami nebo kvůli krádežím. Podle zveřejněných informací byli i v současné době někteří z nich do obchodu s drogami zapojení a z odposlechů vyplývá, že měli mít spory s jinými gangy.

Prorůstání kriminality do fanklubů

Prorůstání kriminality do fanklubů je v Brazílii časté. Právě v Sao Paulu je to podle policie velký problém. Klub Corinthians má celkem 30 milionů fanoušků a organizovaný fanklub Corinthians je největší na světě, má 100 tisíc členů.

Nejen mezi nimi, ale také uvnitř fanklubů jiných týmů prý působí skryté a maskované buňky kriminálních skupin, které se organizují uvnitř věznic. A právě zločinci z těchto organizací se často dostávají na stadiony a podle policie vyvolávají násilnosti.

Přestože poslední masakr nejspíš nemá nic společného přímo s fotbalem, je násilí v Brazílii s tímto sportem spojené. Loni zemřelo v přímé souvislosti s fotbalem, s rivalitou fanoušků, 18 lidí. Je to nejvíc ze všech zemí na světě.

Odborníci a policisté přitom předpokládají, že letos ještě násilností oproti loňskému roku přibude. Policie proto žádá fotbalové kluby, aby se snažily v této věci něco udělat. Například je tlačí k tomu, aby fanklubům nedávaly vstupenky, aby si je všichni museli kupovat. Některé kluby to už dělají.

K násilí a bitkám i přímo na stadionech přesto dochází. Problém je mimo jiné v nedůsledném postihu pachatelů toho násilí. Sice skončí před soudy, ale ty je většinou nepotrestají. Podle ministerstva sportu končí procesy trestem jen ve 3 procentech případů.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme