Brazilská policie zakročila proti sektě, která obírala své příznivce o majetek
Brazilská policie zatkla šéfy sekty, která měla využívat své stoupence jako otroky a nutit je odevzdávat veškerý majetek. Lidé, kteří sektu vedli, tak získali velké peníze, v přepočtu prý skoro tři čtvrtě miliardy korun. Teď jim hrozí vězení za obchod s lidmi, zločinné spolčení a praní špinavých peněz.
Některé peníze nebyly ani z prodaného majetku lidí. Řada z nich sektě odevzdávala i platební karty, na které dostávají sociální dávky nebo důchod. Šéfové sekty pak z karet vybírali. Čtyři lidi policie zadržela a dala do vazby, dva další ještě hledá.
Skoro 50 dalších lidí bude policie předvádět k výslechům. Kromě toho už zabavila pět automobilů a další majetek. Sekta pod jménem „Ježíš, pravda, která tě zasáhne“ nebo „Pravda, která napravuje“, působila na několika místech Brazílie zhruba čtyři roky.
V Brazílii v posledních letech přibývá sekt. Často se samy nazývají církve. Proti jedné takové zasáhla policie
Dohromady v ní podle policie bylo kolem 800 lidí. Ti se stěhovali na zemědělské usedlosti a tam bez nároku na odměnu pracovali. Všechno dělali podle pokynů duchovních vůdců sekty.
Ti své věrné také přemlouvali k tomu, aby odevzdali veškerý majetek s tím, že bude všechno společné. Z toho potom kupovali jednak nové statky, farmy, kde měli příznivci sekty hospodařit, pro sebe ale také kupovali luxusní rezidence a auta z dovozu.
To, co na statcích příznivci sekty vyprodukovali, pak prodávali, jako by to byla běžná firma či zemědělský podnik.
Stoupající počet sekt
Když se seřadí země podle počtu věřících, kteří se hlásí k římskokatolické církvi, tak Brazílie bude první. Na druhou stranu by ale byla nahoře i v žebříčku zemí, které mají největší počet sekt, náboženských společností či církví.
V Brazílii se sekty často samy nazývají církve, některé vedou samozvaní biskupové, a často vznikají jako malé náboženské společnosti třeba jen v jediné čtvrti nebo v jediném městě.
Některé ale získávají čím dál větší moc. Jejich představitelé se například dostávají do politiky. V kongresu jsou tak desítky poslanců a senátorů, kteří jsou příznivci těchto nových křesťanských společností.
Ve většině brazilských sekt funguje takzvaný desátek, tedy to, že lidé odevzdávají desetinu výdělku. V jedné sektě dokonce její šéf zavedl inovaci, aby lidé odevzdávali desátek ne z toho, co vydělávají, ale z toho, co by jednou chtěli vydělávat.
Náboženské společnosti jsou podezřelé, že s penězi příznivců nehospodaří v jejich prospěch, ale spíš ve prospěch šéfů církví. Navíc z těchto příjmů neplatí daně. Odhaduje se, že dohromady jsou jejich příjmy, přepočteno na české koruny, v řádu desítek až stovek miliard za rok.