Brazilská prezidentka se hájí. Mluví o puči, jmenovala spiklence a odsoudila šovinisty

Brazilský senát začal projednávat sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové po víkendovém schválení impeachmentu poslanci. Rousseffová stále tvrdí, že není vinna tím, z čeho ji žalují. Pořád také mluví o převratu či puči, který proti ní plánují někteří protivníci a bývalí spojenci. Odmítá také, že by za špatný ekonomický výkon a recesi někdejšího jihoamerického tygra mohla jen ona nebo její vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro Brazílii není nikdy pozdě, řekla Dilma Rousseffová na otázku, zda neměla přiznat dříve chyby

Pro Brazílii není nikdy pozdě, řekla Dilma Rousseffová na otázku, zda neměla přiznat dříve chyby | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Převrat je slovo, které ze slovníku brazilské prezidentky a její Strany pracujících nemizí. Proces impeachmentu stojí na obvinění, že prezidentka nezákonně manipulovala s rozpočtem a kryla některé výdaje vlády půjčkami od státních bank. Podle ní ale šlo o standardní operace.

„Jednak obvinění, která jsou proti mně vznesena, neobstojí. A za druhé, i kdyby byla ta obvinění opodstatněná, tak by nebyla podle práva důvodem pro impeachment,“ prohlásila prezidentka při setkání se zahraničními novináři.

Dilma Rouseffová tvrdí, že jde jen o to, odstavit ji jakkoli od moci. Při setkání se zahraničními novináři nazvala to, co probíhá v kongresu, nepřímými volbami. Ty řádné na konci roku 2014 sice vyhrála a pro Stranu pracujících získala čtvrté volební období ve vládě po sobě, ale bylo to nejtěsnější vítězství v historii, jen o 3 procentní body.

„Po těchto těsně prohraných volbách opozice vycítila příležitost zaútočit na mé vítězství. Od začátku se snažili všemožně destabilizovat mou vládu. Můj druhý prezidentský mandát provází po celých 15 měsíců obrovská politická nestabilita,“ řekla Rousseffová.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová bojuje o setrvání v úřadu

Číst článek

Před třemi týdny nakonec vládu opustila nejsilnější strana PMBD, která stála 14 let tiše po boku Strany pracujících.

Jako jednoho ze dvou hlavních spiklenců jmenuje prezidentka předsedu sněmovny Eduarda Cunhu, který v dolní komoře navrhoval už dříve zákony zvané časovaná bomba. Zvyšovaly totiž výdaje státu, který se přitom snažil šetřit.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová a viceprezident Michel Temer | Foto: Reuters

A později právě Cunha schválil zahájení impeachmentu a jednání také řídil. Přitom sám je vyšetřovaný ze zapojení do korupce v polostátním Petrobrasu a jeho konta ve Švýcarsku prověřuje a Brazílii nahlásila tamní policie.

Druhý spiklenec, viceprezident Michel Temer, už prý zase nacvičoval projev pro převzetí moci. I jeho jméno se objevuje ve výpovědích svědků zadržených kvůli korupci.

Protikorupční zákony prosadila má vláda

Jenže Strana pracujících má také své korupční koně. Prezidentka Rousseffová je ale doposud bez skvrny obvinění a opět se hájí.

„Nikdo asi není naivní, aby si myslel, že korupce začala teď a dřív tady nebyla. Přišlo se na ni a veřejnost se o ní dozvěděla za mé vlády anebo za vlády mého předchůdce Luly. Veškeré zákony, které umožňují současné vyšetřování, byly schváleny za mé vlády či předtím, za jeho.“ prohlásila Rousseffová.

Poslanci se při krátkých projevech při samotném hlasování dožadovali impeachmentu ve jménu svých dětí, manželek, Boha a dokonce i domácích mazlíčků. Další mluvili o špatné ekonomické situaci. Rousseffová vidí ještě jeden nevyslovený důvod. A sice, že je žena.

„Jsem přesvědčená, že to hraje svou roli. A velkou roli. Nedávno vyšel článek, ve kterém se píše, že žena pod tlakem musí být nervózní, přetížená, hysterická a rozhozená. Také o mně mluví jako o autistce,“ řekla Rousseffová, jejíž příbuzný autismem trpí.

„Myslím, že se k těmto lidem někteří chovají velmi urážlivě. Existují vůči nim podobné předsudky jako vůči ženám. Skutečně, do toho všeho, co se teď děje, se míchají velké předsudky vůči ženám,“ domnívá se prezidentka.

Definitivně rozhodne senát

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová | Foto: David Koubek

Dokonce i brazilští komentátoři se pozastavují nad politickou kulturou nebo spíše nekulturou obnaženou při hlasování o impeachmentu ve sněmovně. Nejde přitom o milý kolorit.

Například radikální konzervativec Jair Bolsonaro řekl, že svůj hlas pro impeachment věnuje mimo jiné plukovníkovi, který za diktatury šéfoval represivní jednotce armády a jehož justice usvědčila z mučení.

„Toho zmíněného muže jsem dobře poznala. Byl to jeden z největších mučitelů v Brazílii. Na jeho hlavu padají nejen obvinění z mučení, ale také ze zabití. Stačí si přečíst zprávy Národní komise pravdy a další dokumenty. Je mi to velmi líto, protože v tuto dobu se v Brazílii otevírají brány nesnášenlivosti, nenávisti a podobným projevům. Myslím, že to je velmi vážné,“ varuje Rousseffová.

Rousseffová je odhodlaná neodstoupit, nevzdat se a bojovat do poslední chvíle. Podle všeho ji teď čeká od 11. května zvláštní období. Na půl roku bude odstavena od funkce a bude přihlížet tomu, jak vlastní vládu sestavuje viceprezident Temer, a bude čekat na definitivní rozhodnutí senátu o jejím sesazení.

David Koubek, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme