Brazilské prezidentce Rousseffové hrozí odvolání za porušení rozpočtových pravidel

Brazilský parlament sestavuje komisi, která rozhodne o odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové v takzvaném procesu impeachmentu. Federální účetní tribunál bude zároveň zítra rozhodovat o tom, zda prezidentka porušila rozpočtová pravidla. Oba případy spolu souvisí. A brazilský Nejvyšší volební soud zároveň v těchto týdnech rozhoduje o možném odvolání prezidentky i viceprezidenta Michela Temera kvůli údajným volebním podvodům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová | Zdroj: Reuters

Brazilský parlament zahájil proces sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové minulý týden. Důvodem je to, že její vláda loni a letos porušila příslušná rozpočtová pravidla. K zahájení impeachmentu je podle brazilské ústavy zapotřebí souhlasu nejméně dvou třetin poslanců nejvyššího zákonodárného sboru.

Prezidentce jsou vyčítány manipulace se státními penězi v zájmu zamaskování velkých problémů ve státním rozpočtu. Dále jde o nevýhodnou koupi rafinerie v texaské Pasadeně polostátní ropnou firmou Petrobras a také o to, že vláda si loni a letos půjčila peníze bez potřebného povolení.

Důvodem zahájení procesu odvolání prezidentky ale není korupce, která byla motivem pro sesazení prezidenta Fernanda Collora v roce 1992. Za nynějším pokusem sesadit hlavu státu je ale dá se říct i politikaření, které teď brazilskou politickou scénu ovládá.

O odvolání Rousseffové se snaží určitě opozice, která těsně prohrála loňské prezidentské volby, ale i strana PMDB, největší koaliční partner prezidentčiny Strany pracujících.

A velký zájem na otevření procesu impeachmentu má podle komentátorů předseda sněmovny Eduardo Cunha z PMDB, který má celý proces formálně v rukou, přestože sám čelí skandálu s obrovskými nedeklarovanými konty ve Švýcarsku.

Manipulace s penězi potvrdil účetní tribunál

To, že docházelo k manipulacím se státními penězi, už uznala i brazilská obdoba Nejvyššího kontrolního úřadu, Federální účetní tribunál (TCU). Zítra se v něm koná slyšení, které bude tento problém řešit. Právě Federální účetní tribunál schvaluje závěrečný státní účet, a ten pro loňský rok neschválil.

Manipulace spočívaly v tom, že peníze, které měly jít sociální správě nebo Brazilské rozvojové bance, se chvíli pozdržely na cestě a vylepšily tak bilanci rozpočtu; nebyl tedy vidět schodek. Prezidentka tak chtěla zlepšit obraz Brazílie ve volebním roce.

Jak snaha o její odvolání nakonec dopadne, ale závisí na mnoha faktorech. Záleží na tom, jestli uspějí argumenty "žalobců" v procesu impeachmentu a vyšetřovací komise v parlamentu, kterou dávají zákonodárci dohromady. Někteří ústavní právníci třeba tvrdí, že za činy z minulého funkčního období nelze impeachment požadovat.

Hlavní, co všichni chtějí, je, aby se rozhodlo rychle, protože Brazílie potřebuje vládu, která provede reformy, a to v nynější situaci nejde.

David Koubek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme