Bolsanaro, či Lula? Extrémní pravice je v Brazílii silná, říká politolog o druhém kole prezidentských voleb

Brazilské prezidentské volby směřují do druhého kola. Překvapivý volební úspěch prezidenta Jaira Bolsonara v prvním kole připravil jeho soupeře Luize Inácia Lulu da Silvu o přímé vítězství, píše server EurActiv.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz prvního kola prezidentských voleb v Brazílii Luiz Inacio Lula da Silva

Vítěz prvního kola prezidentských voleb v Brazílii Luiz Inacio Lula da Silva | Zdroj: Reuters

V prvním kole brazilských prezidentských voleb, které se konaly před týdnem, sice podle očekávání zvítězil Luiz Lula, ne ale s tak velkým rozdílem, jaký mu předpovídaly průzkumy. Svůj hlas mu dalo 48,4 procenta zúčastněných, Bolsonara volilo 43,2 procenta hlasujících.

Několik průzkumů veřejného mínění před volbami předvídalo, že levicový Lula, který zastával funkci prezidenta v letech 2003 až 2010, povede o 10 až 15 procentních bodů před krajně pravicovým Bolsonarem.

Mnohem těsnější výsledek nicméně zhatil naděje na rychlé vyřešení hluboce polarizovaných prezidentských voleb ve čtvrté největší demokracii světa.

Zpochybňování výsledků voleb

Bolsonaro zpochybňoval průzkumy, které ukazovaly, že v prvním kole hlasování se svým soupeřem prohraje. Vůbec podle něj nezachytily nadšení, se kterým se úřadující prezident setkal v předvolební kampani. Bez důkazů také napadl integritu brazilského elektronického hlasovacího systému a naznačil, že by nemusel výsledky uznat, v případě, že prohraje.

Prezidentské volby v Brazílii: Lula ujišťuje, že nemluví s ďáblem. Bolsonaro musí vysvětlit kontakt se zednáři

Číst článek

Političtí pozorovatelé tvrdili, že přesvědčivé vítězství Luly by mohlo Bolsonara připravit o podporu, kterou potřebuje k případnému zpochybnění volebních výsledků. První kolo hlasování, které napjaté volby prodloužilo o další čtyři týdny, nicméně Bolsonarovu kampaň oživilo.

„Extrémní pravice je v celé Brazílii velmi silná,“ vysvětluje Carlos Melo, politolog z obchodní školy Insper. „Lulovo vítězství ve druhém kole je teď méně pravděpodobné. Bolsonaro vstoupí do boje o své znovuzvolení s velkou silou,“ předvídá odborník.

Lula výsledek okomentoval optimisticky a prohlásil, že druhé kolo jen oddálí jeho vítězství. Těší se prý na to, až se s Bolsonarem utká v debatě.

„Můžeme porovnat Brazílii, kterou vybudoval, s tou, kterou jsme vybudovali my,“ řekl novinářům Lula. Klidný a sebevědomý byl ve svých povolebních vyjádřeních i Bolsonaro. Hlava státu jen znevažovala volební agentury za to, že nedokázaly lépe odhadnout jeho podporu, píše server EurActiv.

V brazilských volbách uspěli i zástupci domorodých obyvatel. Do dolní komory se jich dostalo pět

Číst článek

„Mám v plánu vytvořit správná politická spojenectví, abych tyto volby vyhrál,“ prohlásil Bolsonaro před novináři a poukázal na významné pokroky, kterých jeho strana dosáhla ve všeobecných volbách do Kongresu.

Jeho pravicoví spojenci získali 19 z 27 křesel, která byla v Senátu k mání, a počáteční výsledky naznačovaly, že je jeho základna v dolní komoře silná.

Před Bolsonarovým rodinným domem ve čtvrti Barra da Tijuca v Rio de Janeiru panovala dobrá nálada. Třiašedesátiletá Maria Lourdes de Noronha prohlásila, že pouze podvod může zabránit vítězství úřadujícího prezidenta.

Dodala, že „nepřijmeme“, pokud Bolsonaro ve volbách prohraje. Doplnila, že průzkumy v Brazílii lžou, a tamní média a novináře označila za nestydaté darebáky.

Přijímání úplatků

Přestože Lula odešel z prezidentského úřadu před 12 lety s rekordní popularitou, mnoho Brazilců ho teď nemá rádo. Jeho oblibu srazilo, když ho během minulých voleb justice usvědčila z přijímání úplatků a uvěznila.

Lulův trest později zrušil brazilský Nejvyšší soud, což mu letos umožnilo znovu kandidovat na prezidenta spolu s dalšími devíti kandidáty z řady menších stran, vysvětluje server EurActiv.

Případnou prohru s Lulou nebude chtít brazilský prezident Bolsonaro uznat, je si jistý publicista

Číst článek

Bolsonaro, který se z kariérního zákonodárce stal samozvaným outsiderem, se vzepřel Lulově Straně pracujících a v roce 2018 ve volbách zvítězil. Sjednotil tak různé proudy brazilské pravice, od evangelických křesťanů po zastánce farmářů a těch, kteří obhajují držení zbraní.

K radosti komerčních zemědělců a nelegálních těžařů rozložil ochranu životního prostředí a domorodých obyvatel. Současný prezident zároveň apeluje na sociální konzervativce s agendou namířenou proti homosexuálům a potratům.

Popularita úřadující hlavy státu utrpěla při pandemii koronaviru. Nemoc označil za „malou chřipku“, jenže covid-19 zabil bezmála 700 tisíc Brazilců.

Různé korupční skandály se nevyhnuly ani několika ministrům z jeho vlády a nasměrovaly pozornost na Bolsonarovy syny, kteří se také věnují politice. Výsledky prvního kola prezidentských voleb přesto ukázaly, že o podporu tento politik nepřichází.

Lula zatím podrobněji své plány pro Brazílii nepopsal. Slíbil ale, že zlepší materiální podmínky chudých a pracujících brazilských vrstev, tak jak to udělal jako prezident v letech 2003-2010. Miliony lidí tehdy pozvedl z chudoby a obnovil globální vliv Brazílie.

Když byl Lula u moci, jeho obliba prudce vzrostla, protože za hospodářského boomu rozšířil sociální záchrannou síť. Několik let po jeho odchodu z úřadu se ovšem ekonomika zhroutila a jeho nástupce, kterého sám vybral, byl z funkce odvolán.

Řada Lulových spolupracovníků se brzy ocitla ve vězení kvůli zapojení do rozsáhlé kauzy s úplatky, uzavírá server EurActiv.

Alžběta Jurčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme