Brazilského prezidenta můžou vyšetřovat kvůli korupci, potvrdil tamní nejvyšší soud

Soudce brazilského nejvyššího soudu Edson Fachin dal zelenou vyšetřování prezidenta Michela Temera kvůli podezření, že souhlasil s uplacením svědka v obří korupční kauze kolem firmy Petrobras. Temer obvinění odmítá, místní média nicméně spekulují o konci vlády. Za prezidentovo odstoupení už v noci na čtvrtek demonstrovaly v řadě brazilských měst tisíce lidí. Temer ještě ve čtvrtek chystá tiskovou konferenci, už ráno ale uvedl, že odstoupit nehodlá.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Michel Temer.

Brazilský prezident Michel Temer. | Zdroj: Reuters

Krizi kolem prezidenta odstartoval ve středu brazilský deník O Globo, který napsal, že existuje nahrávka z březnové schůzky Temera s podnikatelem Joesleyem Batistou. Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí dva miliony realů (více než 14 milionů korun) bývalému šéfovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení v korupční kauze. Temer měl podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasit.

Brazilská policie rozehnala protest původních obyvatel, domorodci odpověděli luky a oštěpy

Číst článek

Cunha už je jako odsouzený za korupci ve vězení, peníze měl údajně dostat za to, aby nevypovídal výměnou za snížení trestu.

Prezidentský palác ve čtvrtek přiznal, že Temer se 7. března s Batistou sešel, odmítl však, že by se prezident snažil Cunhu umlčet. "Prezident Michel Temer nikdy neodsouhlasil žádný krok, jehož cílem by bylo, aby Cunha nespolupracoval s justicí," uvádí se v prohlášení prezidentského paláce.

Protesty v ulicích

Eduardo Cunha, jenž býval vlivným mužem Temerovy politické strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Koncem roku 2015 jako předseda dolní komory parlamentu Cunha inicioval proces, který loni vedl k sesazení prezidenty Dilmy Rousseffové kvůli neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu. Díky tomu se do nejvyššího úřadu v zemi dostal Temer z pozice viceprezidenta.

Ačkoli autenticitu ani existenci nahrávky se zatím nepodařilo ověřit, má zpráva listu O Globo už své důsledky. Tisíce lidí vyšly v noci na čtvrtek do ulic, aby požadovali Temerovo sesazení. Demonstrace se konaly v Sao Paulu, v metropoli Brasílii, v Riu de Janeiro, Salvadoru či Recife.

Skandál kolem prezidenta se odrazil ve čtvrtek i v obchodování na brazilské burze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme