Brazilský exprezident Lula možná půjde před soud kvůli korupci

Policie v Brazílii navrhuje obžalovat bývalého prezidenta země Luize Inácia Lulu da Silva z korupce a praní špinavých peněz. Společně s ním doporučuje postavit před soud jeho ženu Marisu, šéfa Lulova institutu a další dvě osoby. Případ souvisí s velkou korupční kauzou kolem brazilské polostátní firmy Petrobras.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva | Foto: Reuters

Podle police měl bývalý prezidentský pár nezákonně přijít k částce, která v přepočtu na koruny sahá k 18 milionům. Jde o apartmán v pobřežním městě Guarujá, který měla pro Lulu koupit a opravit stavební firma OAS. Ta je přitom vyšetřovaná kvůli kartelu, korupci a předražování zakázek pro ropný gigant Petrobras.

Exprezident Lula ale odmítá, že by byt užíval. Skandál kolem Petrobrasu otřásá brazilskou politikou už přes dva roky. Souvisí i s procesem impeachmentu, tedy ústavní žaloby proti prezidentce Dilmě Rousseffové, kterou projednává senát.

Do korupční kauzy kolem ropného koncernu Petrobras jsou údajně zapletené kromě polostátního gigantu Petrobras také významné průmyslové společnosti a velká část politických stran včetně Strany pracujících prezidentky Dilmy Rousseffové a jejího předchůdce Luly.

Podezření se ale týkají také partaje viceprezidenta a úřadujícího prezidenta Michela Temera PMDB, která vyvolala proces impeachmentu proti Rousseffové.

David Koubek, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru