Brazilský prezident Temer obviněn. Mařil vyšetřování korupční kauzy, tvrdí prokuratura

Brazilská generální prokuratura v pátek obvinila prezidenta Michela Temera. Měl mařit vyšetřování korupční kauzy, kvůli ní v zemi tento týden vypukla další vládní krize. Temer se podle generálního prokurátora Rodriga Janota společně s někdejším prezidentským kandidátem Aéciem Nevesem snažili zpomalit vyšetřování korupce, uvedla brazilská média. Temer vinu odmítá a odstoupit z funkce nehodlá.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilský prezident Michel Temer

Brazilský prezident Michel Temer | Zdroj: Reuters

Soudce brazilského nejvyššího soudu Edson Fachin dal už ve čtvrtek zelenou vyšetřování prezidenta Michela Temera kvůli podezření, že souhlasil s uplacením svědka v obří korupční kauze kolem firmy Petrobras.

Krizi kolem prezidenta odstartoval ve středu brazilský deník O Globo, který napsal, že existuje nahrávka z březnové schůzky Temera s podnikatelem Joesleyem Batistou.

Brazilského prezidenta můžou vyšetřovat kvůli korupci, potvrdil tamní nejvyšší soud

Číst článek

Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí dva miliony realů, tedy více než 14 milionů korun, bývalému šéfovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení v korupční kauze. Temer měl podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasit.

Cunha už je jako odsouzený za korupci ve vězení. Peníze měl údajně dostat za to, aby nevypovídal výměnou za snížení trestu.

Temer obvinění odmítá, místní média nicméně spekulují o konci vlády. Prezidentský palác ve čtvrtek přiznal, že Temer se 7. března s Batistou sešel. Odmítl však, že by se prezident snažil Cunhu umlčet.

„Prezident Michel Temer nikdy neodsouhlasil žádný krok, jehož cílem by bylo, aby Cunha nespolupracoval s justicí," uvádí se v prohlášení prezidentského paláce.

Protesty proti brazilskému prezidentovi Michelovi Temerovi před sídlem prezidenta v Brasílii | Zdroj: Reuters

Eduardo Cunha, jenž býval vlivným mužem Temerovy politické strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Koncem roku 2015 jako předseda dolní komory parlamentu Cunha inicioval proces, který loni vedl k sesazení prezidenty Dilmy Rousseffové kvůli neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu. Díky tomu se do nejvyššího úřadu v zemi dostal Temer z pozice viceprezidenta.

Ačkoli autenticitu ani existenci nahrávky se zatím nepodařilo ověřit, měly informace listu O Globo své důsledky. Tisíce lidí vyšly v noci ze středy na čtvrtek do ulic, aby požadovali Temerovo sesazení. Demonstrace se konaly v Sao Paulu, v metropoli Brasílii, v Riu de Janeiro, Salvadoru či Recife.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme