Brazilský Senát odvolal prezidentku Rousseffovou. Nahradil ji Temer

Dilma Rousseffová už není prezidentkou Brazílie. První ženu v čele země zbavil funkce Senát. V rámci ústavní žaloby, takzvaného impeachmentu, ji shledal vinnou z nezákonných rozpočtových operací, které jí měly zaručit znovuzvolení ve volbách v roce 2014. Pro sesazení hlasovalo 61 z 81 senátorů. Nahradil ji prozatímní prezident Michel Temer, který bude úřad zastávat do konce roku 2018.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou odvolal Senát | Foto: Reuters

K odvolání prezidentky by stačila dvoutřetinová většina, tedy 54 hlasů.

Proti byli jen zákonodárci její levicové Strany pracujících. Senátoři ale rozhodli, že Rousseffová nepřijde o možnost kandidování do veřejných funkcí, což impeachment předpokládá.

„V ulicích Belo Horizonte, rodného města Dilmy Rousseffové, se ozvaly dělobuchy, houkání aut. Z jednoho okna začala hned po hlasování hrát brazilská hymna a zavlála žlutozelená vlajka,“ popsal atmosféru na místě zpravodaj Českého rozhlasu v Jižní Americe David Koubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jakém stavu se Brazílie nachází, se zpravodaje Davida Koubka a Jana Němce z Fakulty mezinárodních vztahů VŠE ptala Lucie Vopálenská

Hymnu začali zpívat i odpůrci prezidentky v Senátu.

Rousseffová v pondělí v řeči pronesené před senátory řekla, že rozpočtové operace, které dělala, důvodem k sesazení nejsou. Mají být prý pouze záminkou pro její svržení.

Levicová politička ztratila popularitu kvůli ekonomické krizi a korupčním skandálům. Odvrátila se od ní také velká část její vládní koalice, a to včetně právě viceprezidenta Michela Temera. Ten slíbil ekonomické i politické reformy. Nejdřív si ale bude muset zajistit podporu roztříštěného parlamentu.

Strana pracujících v Brazílii po 13 letech přišla o vládu.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme