Brazilští květináři mají napilno, Vánoce jsou pro ně po Dni matek a žen nejdůležitějším obdobím roku

K Vánocům patří stromek, jmelí, kaktus nebo hvězda. Bez rostlin a květin nemají tu pravou vánoční atmosféru ani v Brazílii. Zatímco řada zaměstnanců v prosinci přemýšlí jak zkrátit pracovní dobu a vyrazit shánět dárky, brazilští pěstitelé ve státě Sao Paulo mají napilno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příklad vánoční tabule ve výstavních prostorách brazilské burzy květin Veiling

Uprostřed rozlehlých skleníků jsou dlouhé stoly a na řadě z nich jsou tisíce vyrovnaných rostlinek. Typické vánoční květiny už ale většinou zmizely. A pěstitel Richard van den Broek je na to pyšný.

„Celkem dodáme na Vánoce 30 tisíc květináčů. Ale už na začátku prosince jsme skoro všechno prodali, takže myslím, že jsem mohl nechat vypěstovat o něco víc,“ konstatuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brazílii patří k Vánocům neodmyslitelně i květiny. Pěstitelé tak před svátky mají plné ruce práce. Více od Davida Koubka

Mluví přitom o vánočních hvězdách, takzvaných poinsettiích. Pár jich ještě ve sklenících zbývá, v malých květináčích. Zájem o květiny je takový, že rodinná firma přistěhovalců z Nizozemska roste o 20 procent každý rok.

„Krize brazilské ekonomiky se na trhu květin tolik neprojevila. Samozřejmě že není vše v normálu, ale zatím jsou prodeje stále dobré, poptávka se tolik nesnížila. Museli jsme trochu ubrat, ale zase se člověk může pokusit snížit náklady, zlepšit kvalitu... Krize vás může hodně naučit. Důležité je zachovat si optimismus,“ přiznává Richard van den Broek.

Ze skleníků, které je nutno v brazilském létě chladit, putují oblíbené sváteční rostliny do celé Brazílie. „Sám jsem je objevil ve stáncích i supermarketech stovky kilometrů daleko,“ potvrzuje brazilský zpravodaj ČRo. Nejdřív ale projdou největší květinovou burzou na západní polokouli.

„Vánoce a Nový Rok jsou v našem kalendáři důležité období. Hned po Dni matek a Dni žen jsou právě v téhle době největší obchody,“ říká Elisabete Raimundo z družstva Veiling, které burzu provozuje.

Brazilští pěstitelé vánočních růží, otec a syn Geraldo a Richard van den Broekovi

Ve velké hale se v tuto dobu prohánějí vozíky, které táhnou regály na kolečkách spřažené do vláčků s barevným nákladem. Vozí malé túje, které nahrazují v tropickém klimatu stromečky a také vánoční hvězdy - poinsettie a červená barva převládá.

„Dnes máme i jiné varianty vánočních hvězd včetně růžové nebo bílé, které se hodně využívají na Nový rok. Ale na Vánoce chtějí opravdu všichni červenou,“ dodává Elisabete Raimundo.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme