Brazilští popeláři čelili výhrůžkám. Doprovázela je policie

Říká se, že v Brazílii začíná rok koncem karnevalu, v posledních letech ale oslavy často následují stávky za lepší platy. Kvůli té uplynulé se v ulicích Ria de Janeiro několik dní vršily hromady odpadků. Popeláři a metaři totiž chtěli 40procentní navýšení platu. Po týdnu došli k dohodě s radnicí a vymohli si 8 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpadky se týden hromadily ve všech částech Ria de Janeiro. Část popelářů pracovala, ale všechno odvézt nestihli | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Bodyguardy mají politici, podnikatelé, filmové nebo sportovní hvězdy. Ale popeláři s ochrankou, to je specialita Ria de Janeira. Městští strážníci museli doprovázet ty popeláře a metaře, co se ke stávce nepřipojili.

Stávkující jim dokonce vyhrožovali, jednoho kolegu zranili, házeli kamení na popelářské vozy a propichovali jim pneumatiky.

Stejně jako loni, před Mistrovstvím světa ve fotbale, i letos demonstrovali v centru Ria – jen letos ne přímo při karnevalu. Původní požadavek jejich odborů byl 40 procent mzdy navíc, a v přepočtu 210 korun ve stravenkách.

Město podle zvyku nechtělo ustoupit, šlo k soudu, aby prohlásil stávku za nelegální, a nakonec přece jen zvýšení platů nabídlo. Stravenky ale zůstávají na 160 korunách.

Loni kromě popelářů stávkovali třeba řidiči autobusů nebo policisté. Jestli chtěli jen využít strachu politiků před Mistrovstvím světa, nebo je to skutečně každoroční kolorit, se teprve ukáže.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme