Brazilští záchranáři stále pátrají po pohřešovaných ve vesnici zaplavené bahnem

Pod protrženými odkališti u brazilského dolu na železnou rudu se nadále hledá nejméně 19 lidí, z toho dvě děti. Druhé ráno po neštěstí začali záchranáři dál prohledávat vesnici, kterou srovnala se zemí vlna bahna. Úřady zatím potvrdily jen jednu oběť, pracovníka dolu, jehož tělo se už našlo. Dalších 13 jeho kolegů zmizelo přímo v blízkosti protržených nádrží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranář v osadě Bento Rodriguez | Zdroj: Reuters

Ze 180 domů v osadě Bento Rodrigues jich zůstalo stát jen 22. Záchranáři teď nasadí těžkou techniku - budou čistit silnice, opravovat mosty a obnovit musí vodovodní a elektrickou síť.

Obyvatelé se začínají vracet, aby zachránili věci z domů nebo třeba i hospodářská zvířata. Ze dvou odkališť u železného dolu firmy Samarco v katastru města Mariana ve státě Minas Gerais vyteklo 62 milionů kubíků vody a bahna, což odpovídá například objemu přehradní nádrže Šance na Ostravici.

V Brazílii se protrhly dvě hráze. Voda a bahno pohřbily nejméně 17 lidí

Číst článek

Proč se provalily dvě sypané hráze, stále není jasné. Brazilská média objevila studii, vypracovanou před dvěma roky, která upozorňuje na nebezpečí jejich protržení.

Odborníci ujišťují, že bahno neobsahuje toxické látky a zdraví člověka neohrožuje. Životní prostředí ale naruší, v zaplavené oblasti může například znemožnit zemědělskou činnost.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme