Breivik je zpět ve vězení, část Norů považuje jeho 3+1 s pracovnou a posilovnou za luxus

Norský soud rozhodl, že je Anders Breivik příčetný a je vinen za loňský masakr 77 lidí, za což má jít na 21 let do vězení. Breivik po vynesení rozsudku zamířil zpět na samotku do věznice Ila, severozápadně od hlavního města Osla. Podle průzkumu si však 54 procent Norů myslí, že podmínky ve vězení jsou až příliš luxusní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posilovna v jedné z cel ve věznici Ila u Osla, kde je vězněn i Anders Breivik | Zdroj: Reuters

Breivik se vrátil do své prostorné cely, kde už strávil více než rok. Vedení věznice informovalo, že mu zpočátku neumožní běžný kontakt s ostatními vězni.

Breivik má k dispozici tři malé místnosti – v jedné je ložnice, ve druhé pracovna, kde může používat počítač nebo číst noviny. A ve třetí cele o rozloze 8 metrů čtverečních má k dispozici dokonce i malou posilovnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podmínky ve věznici Ila popsala redaktorka Karolína Rezková

Jeho počítač však není připojený k internetu. Breivik totiž nesmí komunikovat s okolním světem. Jeho obhájci už ale oznámili, že se na počítači chystá psát knihy.

Vězeň se dostane i na vzduch – prostor, kam může na vycházku, je oddělený vysokou betonovou zdí a zakrytý sítí z ostnatého drátu.

Příčetný. Rozhodl norský soud a poslal Breivika na 21 let do vězení. Ten se usmíval

Číst článek

Skutečnost, že vrah 77 lidí má k dispozici vlastní posilovnu a počítač, vnímá část Norů velmi negativně. Podle průzkumu tamního deníku Verdens Gang považuje 54 procent dotazovaných že podmínky ve věznici za příliš komfortní.

Mluvčí věznice ale argumentuje, že nadstandardní vybavení má Breivikovi „kompenzovat“ to, že se nemůže účastnit společných aktivit s dalšími vězni. Ti mohou ve věznici Ila studovat až do úrovně vysoké školy, chodit do knihovny i tělocvičny a v dílnách vyrábějí nábytek, nebo třeba rukavice.

21 let vězení pro Breivika je úlevou pro norskou společnost

Číst článek

Zabezpečení věznice je ale na špičkové úrovni. Ve dvanácti křídlech této mužské věznice je teď 124 vězňů, na které za pomoci kamer dohlíží 230 zaměstnanců. Když se odtud naposledy – v roce 2004 – pokusil jeden vězeň uprchnout, chytili ho za několik minut.

Ovšem to, zda se kvůli věznění Breivika přijmou nová bezpečnostní opatření, to nechtěl ředitel věznice Knut Bjarkeid nijak komentovat.

Mirko Kašpar, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme