Norsko si připomíná deset let od největšího teroristického útoku. Breivik zabil 77 lidí

Přesně před deseti lety došlo k teroristickému útoku v norském Oslu a na ostrově Utöya. Spáchal jej pravicový extremista Anders Breivik. Při explozi a střelbě zemřelo celkem 77 lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Oběti si Norové připomínají při několika pietních akcích. První z nich začaly už ve středu.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fjotolf Hansen, původním jménem Anders Behring Breivik, u soudu | Zdroj: Reuters

Na vzpomínkovou akci dorazili přeživší útoku i dnešní generální tajemník NATO a tehdejší norský premiér Jens Stoltenberg. Ten vzkázal, že by Norsko nemělo zapomenout, že šlo o politicky motivovaný atentát.

Násilí v živém čase. Norské drama Utøya, 22. července zkouší, kolik divák snese bezútěšnosti

Číst článek

Oběti útoku ve čtvrtek večer připomene například také zvon na radnici v Oslu. Ozve se 77 úderů, jeden za každého, kdo atentáty nepřežil.

Dva Breivikovy brutální teroristické útoky šokovaly 22. července 2011 celou Evropu. Při prvním explodovala odpoledne bomba ve vládní čtvrti v centru Osla a zabila osm lidí.

Při druhém Breivik odpoledne přijel převlečený za policistu na ostrov Utöya, kde se nacházelo asi 600 převážně mladých lidí na mládežnickém táboře vládní Norské dělnické strany. Až se několik lidí na jeho výzvu shromáždilo, začal do nich střílet. Zemřelo jich tam 69. Předtím ještě vydal protipřistěhovalecký manifest.

O rok později byl Breivik odsouzen k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.

Jakub Lucký, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme