Breivik poprvé veřejně vystoupil před soudem, ke slovu se ale nedostal

Norský masový vrah Anders Breivik, který letos v červenci připravil o život 77 lidí, zůstává ve vyšetřovací vazbě.I když se k činům doznal, vinu, jak zopakoval i dnes, necítí a žádá proto o propuštění. Soudce ale prodloužil jeho vazbu o dalších 12 týdnů. Po několika týdnech bude mít ale mírnější režim než dosud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odváží norského masového vraha Anderse Breivika od soudu | Zdroj: Reuters

Jednání soudu proběhlo ve velmi emotivní atmosféře, protože do sálu směli vůbec poprvé i veřejnost a novináři. Jak ve Stalo se dnes přiblížil norský spolupracovník ČRo Yngvar Brenna, který soudní proces sledoval, Breivik se choval zcela klidně a ze začátku působil nejistě.

Poté, co se pokusil pronést řeč, soudce ho přerušil a vzal mu slovo. Svůj počin soud vysvětlil tím, že jednání se týkalo pouze a jen prodloužení vazby, a tak nechtěl dát obžalovanému příležitost k tomu, aby přítomnosti médií využil k propagaci svých názorů na některé dílčí otázky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s masovým vrahem Breivikem sledoval norský spolupracovník ČRo Yngvar Brenna. Byl hostem Stalo se dnes.

„Breivik napadl soudce za jeho údajnou zaujatost. Prý je pověřen multikulturní společností, kterou Breivik neuznává, a která podle něj usiluje o rozklad Norska. Breivik se představil jako velitel norského odporu, templářský rytíř a předem oznámil, že pronese projev, ve kterém se bude hájit. Než ale k tomu došlo, byl umlčen. Bylo to na přání poškozených, což uznal i pachatelův hlavní obhájce,“ přiblížil Brenna.

K obvinění Breivik řekl, že jej nepřijímá, že žádá o propuštění. „Řekl, že má.li se používat metoda mučení, považuje věznění za její iracionální formu. Než mu bylo odňato slovo, zmiňoval se o metodách mučení v Saudské Arábii. Na závěr zůstal sedět, když všichni ostatní vstali,“ popsal Brenna.

Procesu se účastnili také pozůstalí po obětech Braivikovy šílené střelby a ti, kteří ji přežili. „Chtěli získat obrázek o tom, co je to za člověka, a také chtěli ukázat, že je nějak nezlomil. Byli mezi nimi i ti, kteří se setkání s pachatelem tváří v tvář obávali, přesto ale přišli. Některé z pachatelových výroků přivedly přítomné k smíchu,“ přiblížil spolupracovník.

Připomněl, že zájem norské veřejnosti o vystoupení Breivika byl mimořádný, někteří před budovou soudu dokonce strávili celou noc, aby si zajistili místo. „K přítomnosti měli různé důvody. Podle rozhovorů i reakcí komentujících na různých fórech je v Norsku frekventovaný názor, že by se veřejnost měla dozvědět o tom, proti čemu Breivik bojuje, jaké měl motivy. Řada lidí ale míní, že se navždy znemožnil, že ztratil jakékoli právo vyjadřování se,“ dodal spolupracovník ČRo ze serveru Norge.cz.

Soudce dnes rozhodl, že 32letý Breivik, který je ve vazbě již ode dne svého hrůzného činu 22. července, tam zůstane ještě dalších dvanáct týdnů. Od 12. prosince bude moci sledovat tisk, rozhlas a televizi a prvních osm týdnů bude mít kontrolu návštěv a korespondence.

Podle dnes zveřejněných informací však vyšetřování jeho masakru ještě zdaleka není u konce. Soud s Breivikem by měl začít v polovině dubna příštího roku a rozsudek by měl padnout v létě.

Tomáš Sniegoň, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme