Breivik se pohádal se soudkyní. Nesměl reagovat na posudky psychiatrů

Soud s norským teroristou Andersem Breivikem vstoupil do nejdůležitější fáze. Vypovídají psychologové a bude se rozhodovat o pachatelově duševním stavu. Breivik se dnes hádal se soudkyní, že není blázen – obhajoba se totiž paradoxně snaží prokázat jeho trestní odpovědnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norský profesor psychiatrie Ulrik Fredrik Malt vypovídá u soudu v Oslu o Breivikovi | Zdroj: Reuters

Poprvé v norské historii se musí soudci rozhodovat mezi dvěma protichůdnými posudky.

Podle prvního je Breivik paranoidní schizofrenik se sebevražednými sklony a druhý to popírá. Přiznává však, že obviněný má řadu poruch, které vysvětlují jeho chování. Podle druhé zprávy je tak zodpovědný za své činy.

V psychiatrických případech běžně stačí jeden posudek a soudci ho automaticky uznávají, ať už dopadne jakkoli. To znamená, že teď se v Oslu stanovuje velmi důležitý precedens.

Proces je nyní hodně bouřlivý. Obhajobě se podařilo vyškrtnout ze seznamu svědků Breivikova dětského psychiatra a snažila se zarazit i dnešní výpověď dalšího experta s tím, že v podstatě jde o další posudek, ke kterému nikdo nedal souhlas. Dnešní svědek totiž přišel s vlastní diagnózou.

Breivik podle obhajoby vše logicky zvážil

Obhajoba chce dokázat, že její klient je trestně odpovědný. Výpovědi jejích svědků minulý týden představovaly přehlídku pseudovědeckých obhajob nacismu a rasismu. To vše proto, aby dokázali, že Breivik nad svými činy opravdu uvažoval.

Dnes se Anders Breivik pohádal se soudkyní, protože se chtěl bránit dalším obviněním z toho, že je blázen. Jeho úsilí o přísnější trest možná také něco vypovídá o jeho duševním stavu.

Proces skončí asi za dva týdny, rozsudek se pak očekává někdy během léta. Buď vězení, nebo psychiatrická léčebna. Obojí ale Breivika čeká na jednom místě – ve věznici, kde strávil vyšetřování a kde by si také mohl odpykat případný trest, totiž vystavěli nové oddělení pro psychicky nemocné a nebezpečné vězně.

Norská vláda chce být připravena na obě možnosti. V případě, že bude uznán nemocným, ale hrozí, že pokud by ho lékaři jednou prohlásili za zdravého, dostal by se na svobodu.

Lucie Maňourová, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme