Breivik se přiznal k útokům, ale cítí se nevinný. Zabíjel prý jen v 'sebeobraně'

S napřaženou pravicí se zaťatou pěstí a s úsměvem na tváři vstoupil Anders Breivik do soudní síně, kde začal proces, který rozhodne o jeho trestu za zabití 77 lidí. Breivik hned na počátku prohlásil, že soud neuznává, protože je prý závislý na politických stranách, které podporují multikulturalismus. Právě svým odporem k imigraci a multikulturalismu odůvodnil, proč loni v červenci povraždil desítky lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Breivik před soudem

Anders Breivik před soudem | Zdroj: ČTK

Soud zahájil jednání formalitami, například kontrolou totožnosti Anderse Breivika. Asi hodinu se četla obžaloba, která vyjmenovala všechny oběti včetně detailů toho, co jim Breivik provedl, kde a jak je zabil. Nejčastěji šlo o děti narozené začátkem 90. let, některým se při vraždění díval do očí, další zabil na útěku.

Breivik se tvářil velmi spokojeně. Když mu zástupci obžaloby přišli potřást rukou, vypadalo to, že má pocit, že mu gratulují k jeho krvavému činu. Obžalobu přijal s klidem, jen se čas od času pousmál při čtení jmen obětí a popisu toho, co jim provedl. V obětech se našlo i šest kulek a přes hodinu přítomní u soudu poslouchali jen to, která kudy do těla vletěla a co napáchala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s Andersem Breivikem sleduje přímo v Oslu zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

„Breivik šel do soudní síně s tím, že se bude snažit působit co nejchladněji a citově nezaujatě. Vybudoval si mentální štít. Cvičí japonskou meditaci a dává si pozor na gesta, protože si je vědom, že je pozorován přítomnými odborníky,“ přiblížil ve Stalo se dnes norský překladatel a publicista Yngvar Brenna.

Upozornil, že přestože Breivik emoce u soudu neprojevoval, nastala jediná chvíle, kdy se neubránil slzám. A to, když se v soudní síni promítalo video, které si sám pořídil, a které ukazuje snímky a text o údajné islamizaci Evropy.

Breivik má čtyři právníky, asi nejznámější je Geir Lippestad, který je členem sociálnědemokratické Norské strany práce, která byla sama cílem útoků. V minulosti už zastupoval i neonacisty v případu vraždy ghansko-norského chlapce v roce 2001.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ze soudu s mnohanásobných vrahem a extremistou, Andersem Breivikem přiblížil ve Stalo se dnes norský překladatel a publicista Yngvar Brenna.

Lippestad předem varoval, že to, co bude Breivik říkat, může značnou část veřejnosti šokovat. Zároveň hodlá předvolat svědky z řad neonacistů, a mnozí Norové se proto bojí, co u soudu zazní. Může se totiž ukázat, že extremismus je mnohem rozšířenější, než si lidé dosud mysleli.

Norsko začíná soudit teroristu Breivika. Může z něj být vězeň, nebo pacient

Číst článek

Breivik začne vypovídat až zítra a bude na to mít přibližně pět dní. Pak se do konce dubna plánuje soud zabývat pumovým útokem v Oslu a od května pak střelbou na ostrově Utøya. Až v červnu těsně před koncem soudu přijdou na řadu expertní posudky týkající se Breivikova duševního zdraví. Poté se ještě bude čekat na vynesení rozsudku.

Soud má k dispozici dva protichůdné psychiatrické posudky – podle jednoho je Breivik nesvéprávný, a proto nemůže nastoupit do běžného vězení, podle druhého je naopak za své činy odpovědný. Psychologická zpráva tedy bude zřejmě to nejdůležitější, co u soudu zazní a také rozhodne o trestu.

Je také možné, že první zprávu zpochybní sami její autoři. Přiznali totiž, že pracovali pod neuvěřitelným tlakem událostí a že tragédie mohla ovlivnit jejich práci.

Činy Anderse Breivika nás nesmí změnit, zdůrazňují Norové před začátkem procesu

Číst článek

„Také norská veřejnost si v drtivé většině přeje, aby byl Breivik prohlášen za svéprávného. Protože by to jinak prý bylo urážkou všech, kteří trpí nějakou psychickou poruchou. A také proto, že si mnozí lidé myslí, že pokud by byl vyhlášen za nesvéprávného, byl by případ záhadnější a bylo by ještě těžší se s ním smířit,“ uvedl Brenna.

Anders Breivik loni 22. července nastražil nálož před úřadem norské vlády v centru Osla, při jejímž výbuchu zemřelo 8 lidí. Později na táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utøya postřílel 69 lidí. K oběma činům se Breivik přiznal, vinu však odmítl a uvedl, že jednal v sebeobraně ve jménu boje proti multikulturalismu a islamizaci Evropy.

Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, bre, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme