Breivikovy oběti věří, že veřejný proces zabrání další podobné tragédii

Anders Breivik se u soudu chlubí nejvelkolepějším útokem norské poválečné historie. Prý by ho zopakoval znovu, kdyby dostal příležitost. Soudu přitom přihlížejí stovky obětí a pozůstalých, kterým Breivik navždy změnil život. Doufají, že jeho útok bude mít přesně opačný účinek, než jaký zamýšlel, a Norsko posílí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Breivik po příchodu do soudní síně opět pozdravil zvednutím pravice se zaťatou pěstí | Zdroj: Reuters

Oběti Breivikových útoků se neshodnou při hodnocení jeho duševního zdraví. Konečné rozhodnutí ale nechají na soudu.

„Je to svědectví, které vypovídá o jeho osobě. O tom, co má v hlavě. A právník nám vysvětlil, že to je pro proces strašně důležité. Dnešek byl jen jedním z mnoha kousků, ze kterých si soudci musí složit obraz pachatele a podle kterého budou rozhodovat,“ říká Christine.

V názoru na mentální stav Breivika se podle ní oběti dělí na dvě hlavní skupiny:

„Řada z nás si myslí, že to má v hlavě úplně v pořádku, protože jinak by nedokázal připravit tak komplikovaný útok. Jenže jiní zase tvrdí, že pouze blázna by něco takového vůbec napadlo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce příbuzných a pozůstalých natáčel přímo v Oslu zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

Trond si myslí, že pravda bude někde mezi. „Je divný, ale hlavně nebezpečný. Snaží se prezentovat téměř jako politik, ale nesmíme zapomenout, že je především masový vrah,“ připomíná.

Breivikova pokřivená fakta a pseudo-logické závěry patří podle něho spíše do léčebny: „Myslím, že se snaží soud přesvědčit o tom, že to má v hlavě v pořádku. Já nechci hodnotit, jak to vlastně je. Ale mám pocit, že psychiatrická léčebna by pro něj byla mnohem horší trest.“

Christine měla štěstí. Její syn střelbu na ostrově Utoya přežil. Ani tak ale pro ni není jednoduché Breivika poslouchat.

„Snažím se moc nevnímat to, co říká. Celkový smysl ano, ale ne konkrétní slova. Z toho bych se mohla zbláznit já. Poslouchat to musí hlavně soudci, aby se rozhodli správně,“ podotýká.

Podrobné zpravodajství potřebuje Norsko i svět

Trond na Utoyi přišel o syna. Podle obžaloby oběť číslo 44. „Je těžké poslouchat, co říká. Ale věděli jsme dopředu, že to nebude jednoduché. Zvlášť když nám tvrdí, že to co udělal je pro naše dobro,“ přiznává.

Ani ne osmnáctiletý kluk byl podle Breivika legitimním cílem, protože patřil mezi politické aktivisty zodpovědné za současný stav společnosti.

Podle psychologa je Breivik přesvědčen o své pravdě, důležitosti a nadřazenosti

Číst článek

„Zemřeli kvůli svým ideálům. Snažili se vytvořit lepší svět. Šli opačným směrem než Breivik. A to je odkaz, pro který se vyplatí žít dál,“ dodává Trond.

Jedním ze způsobů, jak ho naplnit, je podle něho důkladné zpravodajství od soudu, aby celý svět mohl posoudit, co je Breivik zač.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme