Bretaň se postavila na odpor proti ekologické dani. A proti Paříži jako symbolu moci
Bretonci vytáhli do boje proti Francii. V červených čepicích, které symbolizují odpor proti vrchnosti. Přesně takto se v sedmnáctém století demonstrovalo proti králi Ludvíku XIV. Hlavním důvodem je takzvaná ekologická daň. Ta předpokládá mýtné pro kamiony a nákladní automobily. Bretonci mezitím blokují silnice a na 30. listopadu svolali další velkou demonstraci.
Bretaň je jedním z nejchudších francouzských regionů. Má také nejhůře rozvinout železniční síť, proto se veškeré zboží dováží po silnici. Případná takzvaná ekologická daň, jejíž platnost prozatím vláda pozastavila, by se negativně projevila právě v této francouzské oblasti.
Před několika dny demonstrovalo v ulicích města Quimper na třicet tisíc lidí a nebyl to úplně mírumilovný protest. Někteří demonstranti dokonce strhli zařízení na měření mýtného za půl milionu eur, v ulicích zaplápolaly ohně a několik lidí bylo zatčeno. Bretaň tak prý povstala proti nenáviděné vrchnosti.
„Je to nesnesitelné, daně se stále zvyšují a pro nás je život stále obtížnějším. Továrny jsou zavírány, není tu žádná práce,“ vysvětluje jeden z protestujících Bretonců. „Je to stále stejné, roky a roky strádáme a vláda nám nepomůže, nelze přece donekonečna zvyšovat daně,“ dodává další.
Symbolem odporu se stala červená čapka, která se prodává za pět eur. Symbolizuje bretonskou jednotu a také originalitu. Distribuuje ji společnost Armorlux, která se zaměřuje na originální bretaňské výrobky.
K překvapení všech však byla čepice vyrobena ve Skotsku. Zdůvodnění jednoho z organizátorů stávky je prosté: „Co je na tom divného, ke Skotsku měla Bretaň vždy mnohem blíže než k Paříži.“