Protesty i zatýkání. Tisíce lidí demonstrovaly ve Washingtonu proti kandidátovi Kanavaughovi

V pátek protestovalo ve Washingtonu na 3000 lidí proti nominaci Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu USA. Na 300 z nich policie zadržela. Nominace vyvolává kritiku zejména kvůli obvinění z pokusu o znásilnění z roku 1982. Americký Senát by měl definitivně rozhodnout o Kavanaughově nominaci v sobotu.

Washington (Aktualizováno: 11:37 5. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující se sešli v centru města před odvolacím soudem, kterému v současnosti Kavanaugh předsedá. V davu převažovaly zejména ženy, uvedla britská BBC. Dav se poté vydal na Kapitol před sídlo nejvyššího soudu.

‚Naši zemi to trhá na kusy.‘ Ostře sledovaný spor kolem Kavanaugha rozděluje Ameriku

Číst článek

„Jsem tu, protože věřím ženám, protože věřím přeživším. A bylo by hezké, pokud by to senátoři a senátorky brali vážně, stejně jako lidé tady,“ řekl jeden z protestujících BBC.

Část demonstrujících si poté sedla v kancelářské budově Senátu a odmítla odejít. Policie tak celkem zadržela 302 protestujících včetně známé herečky Amy Schumerové, či herečky a modelky Emily Ratajkowski. Obě si například zahrály ve filmu Jsem božská.

‚Kavanaugh ven‘

Protestující křičeli hesla jako „Kavanaugh musí jít“ nebo „Věříme Christine Fordové“. Právě profesorka psychologie Christine Fordová byla první, kdo proti Kavanaughovi vystoupila.

Kandidát do nejvyššího soudu ji měl sexuálně napadnout v 80. letech na letních prázdninách. Oba byli tehdy náctiletí. K psycholožce se později přidala také Deborah Ramirezová, právníkova spolužačka z univerzity v Yale. Tu údajně opilý Kavanaugh obtěžoval na studentském večírku. Další obvinění pak přidala ještě Julie Swetnicková.

Today I was arrested protesting the Supreme Court nomination of Brett Kavanaugh, a man who has been accused by multiple women of sexual assault. Men who hurt women can no longer be placed in positions of power.

22:34 – 04. 10. 2018

20429 100359

První dvě obvinění také přezkoumávala na popud amerického prezidenta Donalda Trumpa FBI. Ve čtvrtek pak předložil federální úřad senátorům zprávu vypracovanou na základě několikadenního vyšetřování. Vyznění zprávy přitom může významně napomoci Kavanaughově zvolení.

Republikáni totiž drží v Senátu pouze těsnou většinu 51 hlasů ku 49 hlasům demokratů. Pro většinu republikánů bylo vyšetřování dostatečné, nepřineslo přesvědčivý důkaz o Kavanaughově vině a nic nebrání jeho kariérnímu postupu na místo devátého člena nejvýznamnější justiční instance v USA. Naopak demokraté viní FBI z povrchního a uspěchaného vyšetřování.

Rozptýlené pochybnosti

Kauza Bretta Kavanaugha: Trump nařídil FBI znovu vyšetřit případ kandidáta do Nejvyššího soudu

Číst článek

„Řeknu to jasně, i když nemůžu mluvit o podrobnostech. Nejzajímavější na zprávě je to, co v ní chybí. Agenti FBI vůbec nevyslechli ani Kavanaugha, ani profesorku Fordovou, která proti němu svědčí,“ řekla demokratická senátorka Dianne Feinsteinová.

V posledních hodinách před hlasováním se tak hraje zejména o hlasy tří republikánů – senátora z Arizony Jeffa Flakea, senátorky z Maine Susan Collinsové a její kolegyně z Aljašky Lisy Murkowské, která se ve čtvrtek s některými oběťmi sexuální zneužívání sešla.

Naopak demokratická senátorka Heidi Heitkampová, která ještě nedávno patřila mezi nerozhodnuté, tvrdí, že má pochybnosti o právníkově minulosti.

Podle amerického deníku The Washington Post ale zpráva FBI rozptýlila pochybnosti senátora Jeffa Flakea a senátorky Susan Collinsové. „Cítím, že jsme na tom dobře,“ citoval deník republikánského senátora Johna Thuna z Jižní Dakoty.

V USA se přitom nehraje o nic menšího než obsazení Nejvyššího soudu USA, tedy instituce, která má v zemi zásadní vliv. Brett Kavanaugh je Trumpův kandidát a veřejností i médii je vnímán jako konzervativní kandidát. Vzhledem k tomu, že je nyní nejvyšší soud rozdělen shodně mezi liberály a demokraty, Kavanaugh může být jazýčkem na vahách, který pootočí soud ke konzervativnějšímu směřování.

Volba pro budoucí generace

Sám kandidát Kavanaugh uveřejnil ve čtvrtek v americkém deníku The Wall Street Journal komentář. „Byl jsem předmětem chybných a někdy zlomyslných obvinění. Čas strávený na střední a vysoké škole, více než před 30 lety, byl směšně překroucený. Má žena a mé dcery čelily odporným a násilným výhrůžkám,“ napsal Kavanaugh.

‚Na tom večírku jsem nikdy nebyl.' Kavanaugh před Senátem odmítl obvinění ze sexuálního útoku

Číst článek

Zároveň uvedl, že je pracovitým a nezávislým soudcem. Taktéž se v komentáři omluvil za vystoupení před senátory z právního výboru ve čtvrtek 27. září, kdy velice razantně odmítl obvinění vůči němu.

„Byl jsem velice emocionální, více než kdykoli v životě. Vím, že jsem mluvil ostře a řekl pár věcí, které jsem říct neměl. Doufám, že každý chápe, že jsem tam byl jako syn, manžel a otec,“ napsal kandidát.

Konečné rozhodnutí může padnout až v sobotu. V pátek totiž proběhne procedurální hlasování, které má rozhodnout o časovém omezení debaty o Kavanaughově kandidatuře.

Pokud se vysloví většina senátorů pro, bude mít Senát vyhrazených až 30 hodin na další debatu, po níž se teprve může uskutečnit konečné hlasování. Očekává se, že demokraté budou chtít využít celou tuto dobu a konečné hlasování tedy bude moci proběhnout v sobotu.

elb, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme