Kavanaugh se přiblížil členství v Nejvyšším soudu. Senátoři těsně schválili jeho nominaci

Americký Senát v pátek otevřel cestu ke schválení nominace soudce Bretta Kavanaugha, kterého prezident Donald Trump navrhuje na uvolněné místo člena Nejvyššího soudu. Senátoři nejtěsnější většinou 51 ku 49 hlasům přijali usnesení, podle něhož se konečné hlasování může uskutečnit v sobotu.

Washington (Aktualizováno: 23:10 5. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brett Kavanaugh | Foto: Chris Wattie | Zdroj: Reuters

Americká média vyjadřovala pochybnosti, zda kandidát, kterého několik žen obviňuje ze sexuálního násilí během jeho studií, uspěje i v sobotu. Kavanaugha se nicméně rozhodla podpořit dosud váhající republikánská senátorka Susan Collinsová, což šance na schválení nominace výrazně zvýšilo.

Protesty i zatýkání. Tisíce lidí demonstrovaly ve Washingtonu proti kandidátovi Kanavaughovi

Číst článek

Páteční hlasování, které komentátoři označují za vůbec nejdramatičtější schvalování kandidáta na členství v nejvyšší soudní instanci USA, předcházela debata o zmíněných obviněních. Zatímco demokraté tvrdili, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nemohl záležitost důkladně prověřit, neboť dostal na práci sotva týden, podle republikánů se obvinění ukázala být nepodložená a schválení Kavanaugha nic nebrání.

Jiného názoru byla jediná členka Trumpovy strany, senátorka Lisa Murkowská, jejíž hlas však vyvážil opoziční zákonodárce Joe Manchin. Ten později prohlásil, že Kavanaughovu nominaci podpoří i v konečném hlasování.

Schválený návrh omezil další debatu nejvýše na 30 hodin, po jejichž uplynutí může předseda republikánské většiny Mitch McConnell ihned zahájit hlasování. Pokud by tak učinil neodkladně, mohlo by se hlasovat hodinu před sobotní půlnocí SELČ.

Republikáni disponují ve stočlenné komoře Kongresu 51 křesly, přičemž jejich senátor Steve Daines nebude v sobotu na Kapitolu přítomen, neboť vdává dceru. Daines nicméně podle agentury AP uvedl, že je připraven vrátit se ve svatební den své dcery soukromým tryskáčem do Washingtonu, pokud by byl jeho hlas k potvrzení Kavanaughovy nominace zapotřebí.

Je doba, kdy se mladí muži bojí, vložil se Trump do kauzy Kavanaugha. Fordovou zesměšnil

Číst článek

Vedle Collinsové a Murkowské byl třetím dlouho nerozhodnutým republikánem Jeff Flake, který po hlasování uvedl, že Kavanaugha podpoří i v sobotu. Naopak Murkowská nechtěla novinářům sdělit, jak bude hlasovat, dala pouze najevo své pochybnosti o Kavanaughově způsobilosti.

Patová situace

Při variantě patového výsledku rozhodne republikánský viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce předsedou Senátu, ovšem hlasovat může právě jen v případě rovnosti hlasů. McConnell má rovněž možnost hlasování odložit na neděli.

FBI vyslechl během prošetřování Kavanaughových obvinění deset lidí, převážně jeho přátele a někdejší spolužáky. Z trojice žen byla podle médií patrně vyslechnuta pouze jediná, což kritizují demokraté, podle nichž měl být podroben výslechu i sám kandidát.

Opozice by chtěla podrobnější vyšetřování a tvrdí, že Bílý dům tlačil na FBI kvůli tomu, že chce docílit schválení soudce před listopadovými volbami, které by mohly přeskupit poměr sil v Senátu ve prospěch demokratů.

‚Naši zemi to trhá na kusy.‘ Ostře sledovaný spor kolem Kavanaugha rozděluje Ameriku

Číst článek

Pokud bude Kavanaugh potvrzen, stane se po Neilu Gorsuchovi již druhým soudcem devítičlenné instituce, jehož do doživotní funkce nominoval Trump, a posílí konzervativní většinu členů soudu.

Pátečnímu hlasování předcházely protesty stovek Kavanaughových odpůrců, kteří se snažili přimět senátory k volbě proti kandidátovi. Prezident Trump označil protestující, mezi nimiž byly převážně ženy, za „placené profesionálky“ a „hrubé křiklounky z výtahu“. Podle agentury AP se na demonstraci objevily i placené členky některých aktivistických skupin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme