Fordová v Senátu promluví příští týden. S Brettem Kavanaughem nebude ve stejné místnosti

Christine Blaseyová Fordová, kterou údajně kandidát na soudce Nejvyššího soudu USA Brett Kavanaugh jako středoškolák sexuálně napadl, je ochotna promluvit před právním výborem Senátu, který má zaujmout stanovisko ke Kavanaughově jmenování. Rozhodnutí, které v sobotu oznámili její právníci, přibližuje očekávaný střet Fordové s Kavanaughem, který rovněž svolili v Senátu vypovídat. Podrobnosti a přesný termín chce Fordová dojednat později.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na soudce Nejvyššího soudu USA Brett Kavanaugh | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Šéf právního výboru Chuck Grassley dal Fordové čas do sobotních 14.30 místního času (20.30 SELČ), aby se definitivně rozhodla, zda před senátory promluví. Původně se slyšení mělo uskutečnit v pondělí, což Fordová odmítla a navrhla odklad.

V dopisu, který v sobotu právníci Fordové právnímu výboru zaslali, se hovoří o slyšení v příštím týdnu. O přesném termínu a okolnostech výslechu se chtějí se Senátem dohodnout.

Poradce výboru, který řeší kauzu Bretta Kavanaugha, odstoupil. Byl obviněn ze sexuálního obtěžování

Číst článek

Grassley v dopise zaslaném zástupcům Fordové sobotní ultimátum stanovil očividně jako konečné, neboť chce rozhodně vědět, zda jejich klientka před výbor předstoupí. „Doktorka Fordová přijímá žádost výboru, aby mu příští týden poskytla přímé informace o sexuálním prohřešku Bretta Kavanaugha,“ odpověděli právníci Grassleymu.

Fordová si v minulých dnech stanovila i další podmínky, s nimiž senátoři vyslovili souhlas jen částečně. Slíbili jí údajně, že nebude při slyšení nucena sdílet s Kavanaughem jednu místnost. Žádost, aby mohla promluvit až po něm, ale přijata nebyla, a Fordová by měla mluvit jako první.

Právní výbor by měl po slyšení zaujmout stanovisko ke Kavanaughově jmenování do nejvyššího justičního sboru, kam ho navrhl prezident Donald Trump. Doporučujícím stanoviskem výboru se ale senátní plénum není povinno bezpodmínečně řídit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme