Je doba, kdy se mladí muži bojí, vložil se Trump do kauzy Kavanaugha. Fordovou zesměšnil

Americký prezident Donald Trump se vložil, dosud zřejmě nejvýrazněji, do sporu kolem obvinění svého nominanta do nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha ze sexuálních útoků. Podle Trumpa kauza ukázala, že dnes mladí muži v USA prožívají „obtížnou dobu plnou strachu“ ze sexuálního obvinění.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Trump na mítinku v  Southavenu v Mississippi.

Prezident Trump na mítinku v Southavenu v Mississippi. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Prezident rovněž zpochybnil věrohodnost výpovědi profesorky Christine Blaseyové Fordové, která o Kavanaughově údajném pokusu o znásilnění vypovídala v Senátu, informují americká média.

„Tahle doba je pro mladé muže v Americe plná strachu z toho, že mohou být vinni něčím, co možná vůbec nespáchali,“ řekl Trump v úterý novinářům před Bílým domem.

Hovořil o Kavanaughových obviněních z úst Fordové a několika dalších žen, které si vzpomněly na dávné události v době celospolečenské kampaně proti sexuálnímu obtěžování žen, již rozpoutalo před necelým rokem hnutí MeToo.

‚Naši zemi to trhá na kusy.‘ Ostře sledovaný spor kolem Kavanaugha rozděluje Ameriku

Číst článek

Údajné násilnické pokusy ze soudcovy minulosti začali američtí politici i veřejnost řešit krátce před tím, než měl o jeho potvrzení do funkce hlasovat Senát. Zákonodárci své rozhodující zasedání odložili, aby dali FBI možnost prozkoumat oprávněnost jednotlivých obvinění.

‚Neví a měla jedno pivo‘

Trump, který za Kavanaughem pevně stojí, zároveň zpochybnil věrohodnost výpovědi Fordové, která tvrdí, že se ji soudce pokusil znásilnit během společného studia před 36 lety.

„Jak jste se dostala domů? Nevzpomínám si... A kde je to místo? Nevzpomínám si. Před kolika lety to bylo? Nevím. Nevím. Nevím,“ imitoval Trump výpověď Fordové před davem svých příznivců na mítinku ve státě Mississippi.

„Ale měla jsem jedno pivo, to je jediná věc, kterou si pamatuji,“ rozesmál prezident své stoupence.

Trump až dosud komentoval svědectví Fordové spíše zdrženlivě a hovořil o ní s respektem.

FBI dostala od senátorů čas nejvýše do pátku, aby ukončila práci a zákonodárce s jejím výsledkem seznámila. Republikáni by chtěli o Kavanaughovi hlasovat ještě tento týden, což demokraté kritizují s tím, že o délce vyšetřování by měla rozhodovat jeho složitost a nikoli přání politiků.

Republikáni mají v Senátu převahu 51 ku 49 hlasům a Kavanaughův osud bude především v rukou nerozhodnutých politiků, kteří jsou podle médií v obou stranách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme