Dolní sněmovna schválila zákon odmítající tvrdý brexit. Prošel nejtěsnější možnou většinou 313:312

Dolní sněmovna britského parlamentu ve čtvrtek po půlnoci nejtěsnější možnou většinou schválila návrh zákona, který pověřuje premiérku Theresu Mayovou usilovat o odklad brexitu, bude-li zemi 12. dubna hrozit varianta bez dohody. Poslanci návrh schválili poměrem hlasů 313 ke 312, návrh teď směřuje do horní parlamentní komory.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dolní sněmovna v noci ze středy na čtvrtek schválila zákon pověřující premiérku, aby v případě varianty bez dohody usilovala o odklad brexitu. | Zdroj: Reuters

Zákon má vyloučit takzvaný tvrdý brexit a zajistit, aby Spojené království Evropskou unii opustilo na základě dohody. Na schválení brexitové smlouvy má Británie osm dní. Zákon, jehož platnost nepodléhá schvalování na půdě EU, podle agentury AP Sněmovna lordů pravděpodobně podpoří, jednání zde ale bývají zdlouhavější.

Další odklad? Mayová chce požádat Evropskou unii o nový termín brexitu

Číst článek

Zákon schválený v Dolní sněmovně ukládá premiérce, aby si vyžádala parlamentní souhlas s podrobnostmi o případném odkladu a dává poslancům právo jeho délku upravit. Jakýkoli další odklad brexitu musí jednomyslně schválit všech 27 států Evropské unie.

Návrh směřuje do horní komory

Ve středečním druhém ze tří čtení právní předpis z dílny opozičních i vládních poslanců prošel velmi těsně – o pouhých pět hlasů. Sněmovna lordů by se jím podle některých informací mohla začít zabývat už ve čtvrtek.

Dolní sněmovna si také ve středu odhlasovala, že už v pondělí nebude znovu hlasovat o různých variantách postupu v otázce plánovaného odchodu z unie. Pro návrh žádající, aby poslanci opět převzali kontrolu nad programem sněmovny, se vyslovilo 310 poslanců, proti jich byl stejný počet. Předseda sněmovny John Bercow remízu rozhodl v neprospěch návrhu.

Mayová a Corbyn se setkali kvůli brexitu. ‚Konstruktivní jednání,‘ shodly se obě strany

Číst článek

Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad brexitu. Británie by podle ní měla odejít z evropského bloku nejpozději 22. května, tedy před evropskými volbami. Zároveň vyzvala vůdce opozice Jeremyho Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Setkali se společně již ve středu a podle mluvčích obou stran byla jednání konstruktivní. Corbyn nicméně následně uvedl, že v pozici Mayové nenastala tak velká změna, jakou očekával.

O situaci budou rovněž jednat v Dublinu irský premiér Leo Varadkar a německá kancléřka Angela Merkelová.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v europarlamentu řekl, že pokud britská sněmovna do 12. dubna schválí dosud odmítanou dohodu o spořádaném brexitu, krátkodobý odklad britského odchodu z EU do 22. května je možný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme