‚Shodujeme se, že budeme pracovat společně.‘ Britská opozice oznámila spolupráci proti brexitu bez dohody

Lídři opozičních uskupení v britském parlamentu se shodli na naléhavé potřebě spolupracovat ve snaze zabránit scénáři brexitu bez dohody. Uvádí se to ve společném prohlášení po úterním jednání, které svolal lídr labouristů Jeremy Corbyn. Podle poslankyně Anny Soubryové se bude opozice snažit brexit bez dohody odvrátit pomocí zákonů. Hlasování o důvěře vládě si Corbyn nechá jako záložní variantu, píše deník The Guardian. Do brexitu zbývá 65 dnů.

Londýn (Aktualizováno: 18:45 27. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr nejsilnější opoziční labouristické strany Jeremy Corbyn | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Labouristický lídr v polovině srpna vyzval zákonodárce, kteří si nepřejí odchod z Evropské unie bez dohody, aby pomohli svrhnout vládu premiéra Borise Johnsona, odložit brexit a dovést Británii k předčasným volbám.

Informace z úterního jednání ale nasvědčují tomu, že opozice včetně Corbyna bude nejdříve hledat legislativní prostředek, jak Johnsona donutit k odkladu, pakliže by se nerýsovala dohoda se zbytkem unie.

„Dnes ráno (to bylo) výborné setkání se všemi lídry opozičních stran. Shodujeme se, že budeme pracovat společně, abychom zastavili brexit bez dohody schvalováním zákonů,“ napsala na twitteru Soubryová. Ta stojí v čele pětičlenného klubu poslanců složeného z bývalých konzervativců a labouristů.

Krátké společné prohlášení sice zmiňuje i hlasování o důvěře vládě, podle zdrojů deníku The Guardian nicméně legislativní cesta dostane přednost. V tomto duchu se vyjádřil také lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford. Šéfové opozičních stran avizovali, že o záležitosti budou dál jednat.

Corbyn následně prostřednictvím dopisu nabídl spolupráci 116 konzervativním a nezávislým zákonodárcům, kteří podle něj 27. března hlasovali proti brexitu bez dohody. Mezi adresáty je i expremiérka Theresa Mayová, která se ale při zmíněném hlasování zdržela.

Johnsonův ‚nehorázný plán‘. Britský premiér podle médií zvažuje zablokování parlamentu před brexitem

Číst článek

Bitva v parlamentu

Britští poslanci po letní pauze opět usednou do lavic za týden. Komentátoři očekávají velkou bitvu mezi vládou a oponenty brexitu bez dohody, k nimž se řadí i část Johnsonových konzervativců.

Většina dolní komory parlamentu si podle všeho tuto krajní podobu odchodu z Evropské unie nepřeje, v Dolní sněmovně se ale dosud nikdy nenašla dostatečná podpora pro jinou variantu, včetně stávající dohody o rozluce, která byla na začátku roku třikrát odmítnuta.

Poslanci následně schválili zákon, který donutil tehdejší premiérku Mayovou požádat o odklad brexitu. Zda to budou schopni zopakovat, není vůbec jasné. „Tak nebo tak, i kdyby měl být Johnson nucen učinit něco proti své vůli, má možnost místo toho vyvolat volby,“ uvedl politický zpravodaj BBC Iain Watson.

Sám Johnson přitom také říká, že si brexit bez dohody nepřeje, zároveň ale slibuje, že Británie unii opustí 31. října za jakýchkoli okolností. Zbytek Evropské unie podle něj musí věřit, že Británie je připravena po krajní variantě sáhnout, aby bylo možné získat ústupky ohledně brexitové dohody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme