Britská vláda zastavuje přípravy na brexit bez dohody. Jejich úplné ukončení potrvá týdny

Britské úřady po odsunutí odchodu Británie z Evropské unie na konec října upouštějí od příprav na brexit bez dohody. S odvoláním na zdroje ve vládě o tom ve čtvrtek informovala televize Sky News. Postupné zastavení prací souvisejících s hrozbou chaotického brexitu prý zabere týdny.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská vlajka a vlajka EU | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Sky News se odvolává na dopis, který svým podřízeným poslal „vysoce postavený vládní činitel“. „Stejně jako zbytek vlády jsme dnes s okamžitou platností zastavili operační plánování brexitu bez dohody,“ cituje televize z vládní komunikace.

Brexit se znovu posouvá, tentokrát na konec října. Britové se ale musí zúčastnit eurovoleb

Číst článek

Ze vzkazu vyplývá, že rozhodnutí o přerušení krizového plánování padlo ve čtvrtek ráno na jednání, které vedl šéf britské státní správy a poradce premiérky Theresy Mayové Mark Sedwill.

„Shodli jsme se, že cílem je zajistit, abychom přípravy na brexit bez dohody omezovali opatrně, uváženě a spořádaně. To zabere několik týdnů,“ píše se v dopise.

Ve středu večer byla Británie brexitu bez dohody dosud nejblíže. Datum odchodu z unie se ale po noční dohodě lídrů členských zemí posunulo z tohoto pátku na konec října.

Britská vláda začala ve větším měřítku s přípravami na neřízený brexit loni na podzim. Podle zpravodaje Sky News Lewise Goodalla už na toto úsilí padly čtyři miliardy liber (skoro 120 miliard korun).

Dalekosáhlá opatření

Britská média v posledních měsících informovala o tom, jaká dalekosáhlá personální opatření na úřadech si krizové plánování vyžádalo, a situaci ve státní správě přirovnávala i k válečné mobilizaci.

Na zprávu o zastavení příprav ihned reagovala řada britských poslanců. Podle zastánkyně setrvání v EU Anny Soubryové už byl pro takový krok nejvyšší čas a nyní by se mělo přejít k uspořádání nového brexitového referenda.

Hlasy z opačné strany debat o brexitu naopak vyjadřují politování a rozhořčení. Labourista Darren Jones na twitteru napsal, že vláda se chová ostudně, a naznačil, že miliardy liber promrhala.

We spent what, £4bn, on no deal preparations? Is that right? £4bn of tax payers money preparing for something no British government could really let happen whilst our schools, hospitals, councils and police struggle on without proper funding. What a disgrace of a Government.

20:18 – 11. 04. 2019

354 739

Britská premiérka Mayová dlouho dávala najevo, že odchod z evropského bloku bez dohody je lepší než „špatná dohoda“. Komentátoři však soudí, že šlo o pouhý bluf, neboť Mayová při neschopnosti prosadit brexitovou dohodu už dvakrát požádala o odklad vystoupení z unie.

EU se v posledních měsících na možnost neřízeného brexitu rovněž intenzivně připravovala. Její představitelé uváděli, že na členské země by taková varianta měla citelný dopad, ovšem následky pro Británii by prý byly tvrdší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme