Další tři měsíce. Británie souhlasí s odkladem brexitu, potvrdil Johnson předsedovi Evropské rady

Británie souhlasí s odkladem svého odchodu z Evropské unie na 31. leden 2020. V dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi to podle agentury Reuters potvrdil britský premiér Boris Johnson, kterého k dojednání nového odkladu donutil britský parlament. Předseda vlády přitom nový odsun brexitového data označil za „nechtěné prodloužení britského členství v EU, které poškozuje naši demokracii“.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 20:11 28. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson před jednáním parlamentu

Britský premiér Boris Johnson před jednáním parlamentu | Foto: Simon Dawson | Zdroj: Reuters

Johnson zároveň vyzval státy Evropské unie, aby jakékoli další zdržení brexitu vyloučily. „Jak dobře víte, nemám možnost... učinit nic jiného než potvrdit formální souhlas Spojeného království s tímto odkladem,“ napsal Johnson.

Kdo tahá za nitky brexitu? Johnson slaví úspěch díky schopnému rádci, vyhráno ale premiér nemá

Číst článek

Reagoval tak na pondělní dopolední Tuskovo oznámení, že unijní „sedmadvacítka“ schválila britskou žádost o tříměsíční posun termínu brexitu, se kterým se počítalo tento čtvrtek.

Johnson se od nového zdržení snaží distancovat, neboť od svého nástupu do čela vlády opakoval, že Británie z Evropské unie odejde 31. října. K dojednání odkladu jej ale donutil zákon, který proti jeho vůli britský parlament schválil minulý měsíc. Po pondělku už je v podstatě jisté, že Británie tento týden z unie nevystoupí.

‚Poškozuje naši demokracii‘

„Musím dát jasně najevo svůj názor, že toto nechtěné prodloužení britského členství v Evropské unii poškozuje naši demokracii a vztah mezi námi a našimi evropskými přáteli,“ pokračuje dopis britského premiéra. Ten vlády unijních zemí vyzval, aby jasně řekly, že další odklad po 31. lednu „není možný“.

„Je to víc než dost času na ratifikaci naší dohody,“ uvedl ministerský předseda ohledně upravených podmínek brexitu, které vzešly z posledního unijního summitu.

Po potvrzení z Londýna může začít proces formálního schvalování odkladu v členských zemích Evropské unie, který by měl trvat 24 hodin. „Písemný proces EU27 pro formalizaci rozhodnutí bude zahájen brzy,“ uvedl na twitteru po zveřejnění Johnsonova dopisu Tuskův mluvčí Preben Aaman.

PM @Boris Johnson has now confirmed the UK’s agreement to the #Brexit flextension in a letter to @Charles Michel Tusk. The EU27 written procedure to formalise the decision will be launched soon.

18:26 – 28. 10. 2019

192 242

Tříměsíční odklad brexitu poskytuje Británii možnost uspořádat předčasné volby, které by mohly zahýbat s patovou situací v britském parlamentu. Johnson napsal Tuskovi, že se obává, že současný parlament by nikdy brexitovou dohodu neratifikoval, a proto usiluje o předvánoční parlamentní volby.

Dolní sněmovna přitom minulý týden v principu podpořila prováděcí zákon k brexitové dohodě, vláda ale jeho schvalování pozastavila, protože poslanci chtěli na jeho projednání více času než navrhované tři dny.

Okamžik pravdy‘

V Dolní sněmovně v pondělí Johnson prohlásil, že volby ve druhém prosincovém týdnu by přinesly „okamžik pravdy“ a ukončily parlamentní pat. „Máme výtečnou (brexitovou) dohodu, výbornou dohodu pro celé Spojené království, a povedeme kampaň na základě této dohody,“ řekl premiér.

Státy EU umožnily odklad brexitu do konce ledna 2020. Británie může ale odejít i dříve

Číst článek

O vyvolání předčasných voleb má v pondělí dolní komora britského parlamentu hlasovat kolem 20:00 středoevropského letního času. Vláda ale k prosazení svého plánu potřebuje hlasy dvou třetin poslanců, přičemž v Dolní sněmovně nedisponuje ani prostou většinou. Opozice s návrhem rozpustit příští týden parlament a uspořádat volby 12. prosince nesouhlasí.

Podle lídra labouristů Jeremyho Corbyna premiérovi nelze důvěřovat v tom, že by volby skutečně vypsal na 12. prosince, a nikoli na pozdější termín. Hlavní opoziční strana prý uznává potřebu nových voleb, nebude ale souhlasit s jejich vyvoláním, dokud „definitivně“ nezmizí riziko brexitu bez dohody a datum hlasování nebude ukotvené zákonem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme