Parlament chce, ať Johnson požádá o odklad brexitu. ‚Nenechám se zahnat do kouta,‘ reagoval premiér

Britský premiér Boris Johnson při hlasování v parlamentu. | Foto: MGO | Zdroj: Reuters

Britští poslanci schválili na mimořádném sobotním jednání takzvaný Letwinův dodatek. Podle něj by měl premiér Boris Johnson požádat v Bruselu o odklad brexitu. Dodatek totiž v praxi znamená, že poslanci nedají souhlas dohodě, kterou minulý čtvrtek vyjednali unijní s britskými vládními vyjednavači, dokud nebudou schváleny i prováděcí předpisy a dohoda převedená do zákonného znění. Johnson chce nové hlasování v úterý.

Londýn (Aktualizováno: 17:10 19. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro dodatek hlasovalo 322 zákonodárců, proti 302. Jak jednotliví poslanci hlasovali, se můžete podívat zde

„Bohužel, příležitost uspořádat smysluplného hlasování vypršela, nyní to pozbývá smysl. Nenecháme se ale rozhodnutím zahnat do kouta. Nebudu vyjednávat o odložení brexitu, ani mě k tomu nenutí zákon,“ reagoval na výsledky hlasování premiér.

„Čím víc se budeme zdržovat, tím horší je to pro naši zemi, Evropskou unii a demokracii. Příští týden zavedeme legislativu pro odchod z EU.“

O dohodě se bude nově hlasovat nejspíš v úterý, včetně doprovodné legislativy. 

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn výsledek hlasování uvítal. „Parlament se jasně projevil. Premiér se nyní musí podřídit zákonu, nemůže déle využívat hrozby odchodu bez dohody na vydírání poslanců. My rozhodně nechceme zaprodat budoucnost,“ prohlásil.

„Věříme, že nakonec musí mít poslední slovo o brexitu lid. Dnes je to historický den pro parlament, premiér se nejspíš rozhodl, že nebude hledět na zákon a obalamutí tento parlament,“ dodal.

Většina konzervativních poslanců se po několika projevech zvedla a odešla ze sálu. „Mají na to právo, nemůžu tu nikoho držet jako rukojmí,“ okomentoval dění předseda Dolní sněmovny John Bercow.

Následně byl dotázán, zda by případný zákon podepsal, kdyby mu to nařídil skotský soud, v případě, že by to Boris Johnson odmítl. Bercow oznámil, že nečeká, že by se od něj něco takového žádalo, ale že pokud ano, udelá, co by mu soud nařídí.

Evropská komise v reakci uvedla, že Londýn by měl co nejrychleji informovat Brusel o dalším postupu. „Evropská komise bere na vědomí hlasování v Dolní sněmovně o takzvaném Letwinově dodatku, které znamená, že o samotné dohodě o vystoupení se dnes nehlasovalo. Bude na britské vládě, aby nás co nejdříve informovala o dalších krokcích,“ uvedla na twitteru mluvčí EK Mina Andreevová.

🇪🇺🇬🇧 @European Commission takes note of the vote in the House of Commons today on the so-called #Letwin Amendment meaning that the #WithdrawalAgreement itself was not put to vote today. It will be for the UK government to inform us about the next steps as soon as possible.

16:15 – 19. 10. 2019

621 718

Pojistka

Opatření někdejší vládní zákonodárce Oliver Letwin předložil v souvislosti se zákonem z minulého měsíce, který stanovuje podmínky pro dojednání dalšího odkladu brexitu. Vládě ukládá požádat o odklad brexitu v případě, že do sobotního večera parlament neschválí ani „rozvodovou“ dohodu, ani odchod z EU bez dohody.

Vlajky EU, billboardy či karikatury Johnsona. V Londýně protestují zastánci členství v unii

Číst článek

„Mým cílem je zajistit, aby dohoda Borise Johnsona prošla, ale abychom měli pojistku, která zabrání Spojenému království omylem vypadnout (z EU) 31. října, pokud by nastaly problémy při projednávání ratifikační legislativy,“ vysvětloval Letwin ještě před hlasováním své důvody. Dodal, že nic jiného za plánem není.

‚Nastal čas‘

Takzvaná superparlamentní sobota, jak je nynější zasedání Dolní sněmovny označováno, odstartovalo o půl desáté místního času (10:30 SELČ). „Je načase posunout se dál a vybudovat nové partnerství s EU,“ prohlásil Johnson ve své úvodní řeči. „Nastal čas, aby se tato sněmovna sjednotila a tím sjednotila celou zemi.“

„Pro naše přátele v EU je pramálo lákavé, aby byla tato záležitost prodlužována byť o jediný den,“ citovala Johnsona agentura Reuters. Premiér uvedl, že nové odsunutí odchodu z EU považuje za drahé a nesmyslné, i kdyby byl nakonec nucen do Bruselu odeslat žádost o odklad. Upravený návrh dohody a vystoupení z EU označil za nejlepší možné řešení.

Opozice s ním ale nesouhlasila. „Dnešní schválení dohody brexit neukončí. Neposkytne zemi jistotu a poslední slovo by měli mít lidé,“ reagoval během sobotního zasedání lídr Labouristické strany Jeremy Corbyn.

Upravené podmínky brexitu jsou podle něj ještě horší než původní verze, kterou vyjednala Theresa Mayová a Dolní sněmovna ji třikrát odmítla. Proti dohodě se jasně vymezují také skotští nacionalisté (SNP) a liberální demokraté. 

Mezitím se v centru Londýna scházely desetitisíce zastánců setrvání Británie v Evropské unii. Účastníci mávali vlajkami EU a nesli transparenty vyzývající k zastavení brexitu. Plánovali pochod přes centrum k parlamentu.

MPs have decided by 322 votes to 306 to amend the Government’s approval motion.

#BrexitVote

15:52 – 19. 10. 2019

655 1383

mpr, miz, hvl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme