Britští poslanci schválili pobrexitovou dohodu s Evropskou unií. Pro bylo 521, proti 73

Britští poslanci ve středu ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní má o dokumentu debatovat a hlasovat Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře jej ještě musí podepsat královna Alžběta II.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn/Brusel (Aktualizováno: 16:17 30. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Boris Johnson při zasedání Dolní komory Parlamentu Spojeného království.

Předseda vlády Boris Johnson při zasedání Dolní komory Parlamentu Spojeného království. | Foto: Jessica Taylor | Zdroj: Reuters

Dohoda má 1240 stran hlavního textu a dalších 800 stran příloh. Už dopoledne ji v Bruselu podepsali předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. 

‚Lepší být spolu, než sami.‘ Brexit odradí ostatní členské země od odchodu z EU, věří unijní vyjednavač

Číst článek

Dokumenty následně zamířily na palubě letadla britského Královského letectva do Londýna, kde pod ně svůj podpis připojí i britský premiér Boris Johnson.

Evropský parlament zatím dohodu neschválil, hlasovat o ní bude až po Novém roce. Ujednání tak budou od 1. ledna platit jen provizorně. Tuto možnost už v pondělí schválili zástupci sedmadvaceti členských zemí EU.

Debata o dohodě s EU

Premiér Johnson v projevu k poslancům označil dohodu za jednu „z největších dohod o volném obchodě na světě“. Vyzdvihl také krátkou dobu, za jakou byla jeho vláda schopna podmínky budoucích vztahů s EU vyjednat.

„Uzavřít dohodu s Uruguayí Evropské unii trvalo téměř osm let, s Kanadou pět let, s Japonskem šest,“ uvedl. Británii podle něj čeká „skvělý nový vztah“ s evropskými sousedy „založený na volném obchodu a přátelské spolupráci“.

Dohoda o brexitu přináší úlevu, říká vyjednavač Barnier. Co bude po konci jednání dělat, neupřesnil

Číst článek

Opoziční předák Keir Starmer dohodu vyjednanou Johnsonem označil za slabou a nedokonalou.

„Máme ale do konce přechodného období jen jeden den a je to jediná dohoda, kterou máme,“ řekl. Potvrdil také, že jeho labouristé dohodu svými hlasy podpoří.

Británie opustila EU letos na konci ledna. Do čtvrteční půlnoci je ale ještě v přechodném období, kdy musí dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu ale již nemá vliv.

Na Štědrý den se Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů po 1. lednu 2021.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme