Zmatení, zneklidnění, unavení. Britové mají brexitu plné zuby a nedůvěřují politikům, říká průzkum

Drtivá většina Britů má plné zuby každodenního zpravodajství o brexitu a v době aktuální krize není nadšena působením ani jedné ze dvou hlavních politických stran. Taková jsou zjištění výzkumu společnosti Britain Thinks provedeného v týdnu, na jehož konci měla Británie podle původního plánu opustit Evropskou unii.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drtivá většina Britů má plné zuby každodenního zpravodajství o brexitu (ilustrační snímek) | Foto: Marc Jones | Zdroj: Reuters

Podle deníku The Guardian průzkum, kterého se účastnilo přes dva tisíce lidí, a výsledky doprovodných skupinových diskusí představují pro politiky neradostné, byť asi nepřekvapivé čtení. „Ukazuje, že výrazná většina veřejnosti je z brexitu nejen znuděná, zmatená a zneklidněná, ale také nedůvěřuje politikům s ohledem na nalezení řešení,“ napsal server.

S výrokem „nejsem nadšený ani z jedné z hlavních stran“ souhlasilo 84 procent z 2004 dotázaných. Jen o procento nižší míru ztotožnění zaznamenalo tvrzení: Mám po krk toho, že je to (brexit) každý den ve zprávách. Podle 70 procent respondentů navíc další a další zprávy jen přidávají věci na nepřehlednosti.

„Výhoda toho, kdybychom odešli v pátek (29. března), by byla ta, že bychom to už nemuseli poslouchat. Nechci to nijak bagatelizovat. Bylo by krásné zapnout televizi a nemuset se na to dívat a posunout se dál,“ řekl jeden z účastníků průzkumu.

‚Nicku, neodcházej!‘ Britský poslanec opustil vládní stranu, neprošel jeho návrh na řešení brexitu

Číst článek

Přes 60 procent respondentů uvedlo, že úzkost spojenou s děním kolem brexitu považují za škodlivou pro duševní zdraví.

Stranická politika výše než národní zájem

Ačkoli rozhovory s účastníky podle The Guardian ukázaly jistý obdiv k premiérce Therese Mayové za její vytrvalost, lidé od ní stejně jako od dalších politiků dobrý výsledek příliš neočekávají.

Podle 51 procent dotázaných je u předsedkyně vlády stranická politika výše než národní zájem, přičemž s tímto hodnocením nesouhlasilo jen 32 procent lidí. U lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna byl poměr ještě méně příznivý: 70 procent ku 13.

Co se týče scénářů, které by veřejnost v souvislosti s brexitem preferovala, nový průzkum potvrzuje značnou podporu pro odchod z EU bez dohody, který si nepřejí lídři evropských zemí a zjevně ani Mayová. Jako nejlepší variantu jej nicméně označilo 46 procent respondentů, zatímco zrušení brexitu jich jako správnou cestu uvedlo o sedm procent méně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme