Mimořádná schůzka vyjednavačů Raaba a Barniera zvrat nepřinesla. Na dohodu o brexitu se stále čeká

Dohody o brexitu zatím nebylo dosaženo, dozvěděli se na nedělním jednání v Bruselu velvyslanci 27 členských zemí Evropské unie mimo Velké Británie. Informoval o tom na twitteru hlavní unijní vyjednavač o brexitu Michel Barnier. Server Politico přitom nedlouho předtím tvrdil, že dohoda o brexitu už je na světě, a odvolával se na tři diplomatické zdroje.

Brusel (Aktualizováno: 8:00 14. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní unijní vyjednavač o brexitu Michel Barnier a britský ministr pro brexit Dominic Raab | Foto: Yves Herman/Toby Melville | Zdroj: Reuters

Navzdory „intenzivnímu úsilí“ zbývá dořešit některá klíčová témata, napsal Barnier na twitteru. Mezi těmito tématy zmínil problém okolo režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zmatky s dohodou o brexitu vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Viktor Daněk

Bruselskou schůzku později večer okomentovalo i britské ministerstvo pro brexit. Británie a Evropské unie učinily pokrok „v mnoha klíčových oblastech“, stále ale zůstává určitý počet „nevyřešených témat“, uvedla mluvčí ministerstva.

„Británie je stále odhodlána dosáhnout pokroku během říjnové Evropské rady,“ dodala nicméně mluvčí s odkazem na summit, který se v Bruselu uskuteční příští týden.

Náznaky, že při vyjednávání o brexitu došlo k posunu, se objevily dříve během dne, když vyšlo najevo, že britský ministr pro brexit Dominic Raab v neděli zamířil na předem neohlášenou cestu do Bruselu.

Raab v neděli jednal v Bruselu s hlavním unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem. Ten ale následně velvyslancům sdělil, že dohody zatím dosaženo nebylo.

A na veřejnost se dostaly i informace, že se ruší pondělní schůzka takzvaných „šerpů“, tedy zástupců premiérů, kteří měli rovněž řešit brexit. „Velvyslanci členských zemí pak jednali, co dál,“ uvedl bývalý unijní zpravodaj Českého rozhlasu Filip Nerad.

Příští týden se v Bruselu uskuteční summit šéfů států a vlád EU, který předseda Evropské rady Donald Tusk označil za „okamžik pravdy pro brexitová jednání“. Británie má EU opustit 29. března příštího roku.

Problém leží na hranicích

Barnier tento týden prohlásil, že dohoda o vystoupení Británie z evropského bloku je z 85 procent hotová a může být dokončena do středy 17. října, tedy ještě před unijním summitem.

Dodal, že stále ještě zbývá vyřešit palčivou otázku volné hranice mezi unijní Irskou republikou a Severním Irskem, které jako součást Spojeného království Evropskou unii v příštím roce na konci března opustí.

EU podle Barniera dělá vše, aby kontroly zboží překračující severoirskou hranici byly co nejméně komplikované. Dít by se tak mohlo na trajektech, v přístavech či přímo v továrnách.

vid, fin, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme