Hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem musí zůstat otevřené, odhlasovali europoslanci

Evropský parlament odmítne jakýkoli návrh dohody o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, která nezaručí otevřené hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Tvrdí to usnesení, které ve středu europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku přijali drtivou většinou hlasů. Usnesení je sice právně nezávazné, má ovšem svou politickou váhu, neboť vyjadřuje společný postoj evropského zákonodárného sboru.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usnesení je sice právně nezávazné, má ovšem svou politickou váhu, neboť vyjadřuje společný postoj evropského zákonodárného sboru. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Pro usnesení zvedlo ruku 544 poslanců, proti jich hlasovalo 126. V dokumentu zákonodárci zopakovali dřívější prohlášení, že se Brusel s Londýnem mohou dohodnout na různých podobách pojistky, která by zabránila vzniku fyzických hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Zdůraznili ale, že neudělí souhlas s výstupovou dohodou bez pojistky, neboť toto opatření vnímají jako klíčové pro ochranu mírového procesu v Severním Irsku.

Juncker varuje před brexitem bez dohody. V otázce irské pojistky se podle něj jednání nijak neposunula

Číst článek

Pojistka by v domluvené podobě začala platit jen v situaci, kdy by se obě strany do konce přechodného období po brexitu nedokázaly v rámci budoucí obchodní dohody domluvit na jiném řešení otázky irské hranice.

Europarlament ve středu přijatém usnesení poznamenal, že je připraven proměnit politické prohlášení, které návrh brexitového ujednání doprovází, ve formálnější dokument s cílem uzavřít dohodu o přidružení mezi Evropskou unií a Británií. Takto úzká spolupráce by podle poslanců nevyžadovala aktivaci takzvané irské pojistky.

„Vystoupení Spojeného království z Evropské unie nesmí za žádných okolností ohrozit mírový proces v Severním Irsku, ani nesmí poškodit ekonomiku irského ostrova, k čemuž by došlo při jakémkoli zpřísnění režimu na hranicích. Tomu musí za všech okolností zabránit plánovaná pojistka, na níž se dohodly Spojené království a Evropská unie v původní dohodě o vystoupení,“ uvedla v prohlášení česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO) z liberální frakce Obnova Evropy.

Riziko brexitu bez dohody je reálné

„Evropský parlament bude mít poslední slovo k jakékoliv dohodě se Spojeným královstvím. Aktuální usnesení je proto třeba brát jako důležité vodítko, co je pro unii přijatelné a co už nikoliv,“ sdělil český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z frakce Evropské lidové strany (PPE). Jeho kolega z PPE Luděk Niedermayer (TOP 09) dodal, že Evropská komise i jednotlivé unijní státy se musejí připravit na všechny scénáře, tedy i na ty negativní.

V případě odchodu bez dohody usnesení Evropského parlamentu připisuje veškerou odpovědnost na vrub britské vlády. O tom, že riziko brexitu bez dohody je reálné, ve středu před europoslanci hovořili předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a hlavní vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier. Naopak Johnson v uplynulých dnech řekl, že v jednáních nastal určitý pokrok, takže dosažení dohody je možné. Podle Junckera však Londýn dosud nepředložil žádný reálný návrh řešení irské otázky.

Británie podle aktuálního harmonogramu, na kterém trvá britský premiér Boris Johnson, opustí unii k 31. říjnu. To je za 43 dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme