Exministr financí Hammond nařkl Johnsona, že se snaží zhatit šanci na jakoukoli brexitovou dohodu

S blížícím se datem brexitu roste napětí na britské politické scéně. Philip Hammond, ministr financí ve vládě Theresy Mayové, obvinil současného ministerského předsedu Borise Johnsona, že se snaží zničit šance na jakoukoli dohodu s Evropskou unií, protože jeho požadavky nemůže Brusel přijmout.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konzervativní poslanec Phillip Hammond a premiér Boris Johnson | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Johnson před zvolením do funkce premiéra své straníky i voliče ujišťoval, že šance na odchod bez dohody je „jedna ku milionu“. Po třech týdnech, co má Británie nového předsedu vlády, však situace podle Hammonda „nevypadá dobře“, píše server BBC

BoJo a JoJo: Boris Johnson si do kabinetu dosadil i mladšího bratra. Ten brexit od začátku nechtěl

Číst článek

„Nikým nezvolení lidé, kteří v této vládě tahají za nitky, ví, že jejich požadavky Evropská unie nemůže přijmout, a také je nepřijme,“ napsal exministr ve svém komentáři pro The Times. Je přesvědčen, že odejít z Evropské unie bez dohody by bylo „zradou“ výsledků referenda. „Říct, že lidé hlasovali pro tvrdý brexit, zkrátka není pravda.“

Hammond, který před necelým měsícem kvůli Johnsonovým záměrům z kabinetu odešel, míní, že tvrdý brexit by „Británii roztrhl“. Obyvatelé země podle něj - bez ohledu na to, jak v referendu v roce 2016 hlasovali - chtějí odejít hladce a po anglicku, nikoli tak, aby to narušilo jejich životy, cenu práce nebo životní standard.

Za každou cenu

Kritika přichází ve chvíli, kdy většina Britů podle průzkumů podporuje Johnsonův plán odejít z unie za každou cenu. A to i přes to, že vystoupení bez dohody může pro Británii znamenat bezpečnostní riziko.

Neřízený brexit na konci října podporuje více než polovina Britů, ukazuje průzkum

Číst článek

Proti Hammondově výrokům se ohradil nejmenovaný vládní zdroj, podle něhož k brexitu k 31. říjnu dojde navzdory poslancově „nejlepší snaze o opak“. Exministr podle něj „udělal vše pro to“, aby zablokoval přípravy a „podkopal jednání“ o odchodu.

Na obvinění politik reagoval na svém twitteru s tím, že chce brexitu docílit. „Hlasoval jsem pro něj třikrát,“ upozornil. 

Nastavená laťka

Hammond společně s dalšími dvaceti konzervativními poslanci zaslal Johnsonovi dopis, v němž ho žádají, aby se zavázal k tomu, že Británii z unie vyvede s dohodou. Tím odkazují právě na Johnsonovy výroky před zvolením do čela britského kabinetu, kdy tvrdil, že je tvrdý brexit nepravděpodobný.

Poslanci také premiérovi podle The Sun napsali, že jeho požadavek na zrušení irské pojistky „nastavil laťku tak vysoko, že není reálná pravděpodobnost, že by došlo k uzavření dohody“.

Dopis měli podle BBC podepsat i další bývalí členové kabinetu Theresy Mayové, kteří před Johnsonovým nástupem do úřadu svou funkci složili – David Lidington, David Gauke, Rory Stewart a Greg Clark.

mpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme