Alžběta II. podepsala brexitový zákon. Normu ještě musí ratifikovat Evropský parlament

Odchodu Velké Británie z Evropské unie už nic nebrání. Prováděcí zákon k rozvodové smlouvě formálně schválila i královna Alžběta II. Normu musí ještě příští středu ratifikovat Evropský parlament. Spojené království opustí unii na konci ledna.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: Reuters

Poslanci Dolní sněmovny schválili návrh rozvodového zákona už 9. ledna. Sněmovna lordů, ve které má řadu zástupců opozice, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků. Například požadavek, aby trvalý pobyt ve Spojeném království získali automaticky všichni unijní občané, kteří aktuálně žijí v Británii a splňují podmínky.

Britská Sněmovna lordů navrhuje změny brexitového zákona. Horní komora připojila už čtyři dodatky

Číst článek

Všechny změny však Dolní sněmovna odmítla a sněmovna lordů ve středu další obstrukce vzdala a prováděcí zákon schválila v podobě, jakou navrhla vláda. Poté, co normu podepsala královna Alžběta II., vstoupil zákon o brexitu v platnost.

Poslanci Evropského parlamentu se kvůli rozvodové dohodě mají sejít za týden v Bruselu. Pokud i oni s dohodou vysloví souhlas, opustí Británie na jejím základě unii za devět dní.

Od 1. února pak začne takzvané přechodné období, během kterého Londýn a Brusel budou jednat o budoucích vztazích. Dohodu by měly vyjednat podle současného plánu do konce roku. 

Jaromír Marek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme