Vyjednávání o brexitové dohodě v Bruselu vázne. Kvůli unijnímu summitu se protáhne do noci

Velké Británii a Evropské unii se ani v předvečer brexitového summitu nepodařilo dohodnout na úpravě rozvodové dohody. Radiožurnálu a BBC to potvrdily diplomatické zdroje. S pokrokem v jednáních sedmadvacítku seznámil hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier.

Od stálého zpravodaje Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve snaze předložit na čtvrtečním summitu premiérům nebo prezidentům sedmadvacítky návrh brexitové dohody unijní a britští diplomaté vyjednávali do úterní noci a ve středu prakticky celý den, píše BBC.

Pokud nebude nová brexitová dohoda do soboty, Johnson požádá Brusel o další odklad

Číst článek

Hlavní nevyřešenou otázkou podle diplomatických zdrojů zůstává budoucí režim výběhu DPH na irské hranici.

Velká Británie dříve navrhla, aby v Severním Irsku a Irské republice mohly platit různé daňové režimy – současně by se ale podle Londýna daň na hranici neměla přímo vybírat nebo kontrolovat.

Vyjednavači Evropské unie a Spojeného království se tak znovu budou do noci pokoušet najít kompromis.

Už dříve ale diplomaté mimo záznam varovali, že šéfové vlád sedmadvacítky nebudou mít dostatek času na čtvrtečním summitu dohodu formálně schválit. Mohlo by tak být nutné svolat mimořádnou schůzku šéfův vlád sedmadvacítky.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme