Pobíhali jako idioti, spílal eurokomisař britským vyjednavačům. Nebyli podle něj připraveni na brexit

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans v rozhovoru s BBC prohlásil, že když britští vyjednavači přijeli v roce 2017 do Bruselu k rozhovorům o brexitu, „pobíhali sem tam jako idioti“. Náměstek britského ministerstva pro brexit Martin Callanan ve čtvrtek Timmermansova slova označil za dětinské urážky a Timmermanse osobně za „hloupého hocha“, píše agentura AP.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Frans Timmermans | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Mysleli jsme si, jak jsou vynikající,“ řekl Timmermans v pořadu Panorama, který BBC odvysílá ve čtvrtek večer a z něhož již zveřejnila úryvky.

„Že v nějakém koutě kdesi ve Westminsteru mají knihu ve stylu Harryho Pottera se všemi triky a věcmi, co dělat.“ Dodal, že jej úroveň britského vyjednávání šokovala, neboť očekával brilantní výkon, ale diplomaté nebyli v začátcích jednání připraveni.

Britská ekonomika v dubnu prudce poklesla. Výroba aut se propadla nejvíce od roku 1995

Číst článek

Pak ale viděl tehdejšího ministra pro brexit Davida Davise mluvit na veřejnosti a jeho názor se změnil. „Viděl jsem, že nepřichází, nejedná, předvádí se jinde a pomyslel jsem si: ´Pane jo, oni nemají plán, oni nemají plán´.“ To bylo podle něj šokující s ohledem na škody, které nepřipravenost způsobila.

„Hodiny tikají a vy nemáte plán. Bylo to jako když svobodník Jones (v Británii známá seriálová postava, pozn. redakce) křičel ´nepanikařte, nepanikařte´. Pobíhali kolem dokola jako idioti,“ prohlásil Timmermans.

Callanan podle AP reagoval, že Timmermans trousí dětinské urážky ohledně britského vyjednávání, a nazval jej hloupým hochem. To je podle AP rovněž narážka na britský sitcom Dad's Army, kde vystupuje zmíněný svobodník Jones. Výraz „stupid boy“ je podle AP slavnou hláškou z tohoto humoristického seriálu. „Diplomatický jazyk je v trapu,“ komentovala dění agentura.

Mayová v posledním projevu kritizovala politický ‚absolutismus‘. O vzkaz Trumpovi podle ní nešlo

Číst článek

Blížící se brexit

Britové odhlasovali odchod z Evropské unie v referendu v roce 2016. Brexit byl ale odložen, protože se premiérce Therese Mayové nepodařilo dohodu o rozluce prosadit v parlamentu. Nový termín brexitu je 31. října.

Příští týden bude mít země po probíhajícím hlasování členů konzervativní strany nového premiéra, podle průzkumů se jím stane někdejší ministr zahraničí Boris Johnson. O jeho přístupu v počátcích jednání o brexitu Timmermans prohlásil, že se mu nezdál úplně upřímný. „Vždycky jsem měl pocit, že hraje nějaké hry,“ dodal.

Timmermans není prvním unijním představitelem, který si kvůli vleklým jednáním o brexitu nebral servítky. Předseda Evropské rady Donald Tusk se v únoru zamyslel nad tím, jak asi vypadá místo v pekle pro zastánce britského odchodu z EU, kteří pro něj nemají konkrétní plán.

V březnu pak prohlásil, že v pekle je místa dost. Reagoval tak na otázku novinářky, zda by na toto místo měli být posláni i britští poslanci, kteří nechtějí schválit dohodu premiérky Mayové o podmínkách brexitu. Nadávku ale nepoužil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme