Brexit bez dohody nebude nikdy naše rozhodnutí, řekl Tusk. O odkladu se rozhodne v příštích dnech

Situace kolem vystoupení Británie z Evropské unie je po sobotním dění v dolní komoře britského parlamentu složitá, řekl v úterý poslancům Evropského parlamentu předseda Evropské rady Donald Tusk. Dodal, že o žádosti Londýna o odklad brexitu jedná s lídry členských států a že je třeba ji brát vážně.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk | Zdroj: Reuters

„Jedna věc je jistá – brexit bez dohody nebude nikdy naše rozhodnutí,“ řekl Tusk europoslancům, kteří jeho prohlášení ocenili potleskem.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker připomněl, že poslední slovo při ratifikaci brexitové dohody bude mít právě Evropský parlament. Zdůraznil, že úmluvu o rozluce ale musí nejprve schválit britský parlament. Evropská unie udělala podle Junckera pro uzavření dohody všechno a nyní je potřeba sledovat vývoj ve Westminsteru, tedy jednání britského parlamentu.

Brexit podle Monty Pythona

Číst článek

Upravenou brexitovou dohodu, kterou dojednali britští a unijní vyjednavači minulý týden, nyní zkoumá výbor EP pro ústavní záležitosti. Ve čtvrtek se kvůli brexitu sejde předseda Evropského parlamentu David Sassoli se šéfy jednotlivých politických skupin.

Už v pondělí potvrdili, že Evropský parlament se k brexitové dohodě vysloví až jako poslední. To by si ale vyžádalo svolání zvláštního zasedání.

Český europoslanec Luděk Niedermayer sdělil, že podle jednacího řádu EP je předseda parlamentu ke svolání mimořádné schůze v naléhavých případech oprávněn.

Nejistota britských ‚neobčanů‘. Přistěhovalci ze zemí Evropské unie se obávají tvrdého brexitu

Číst článek

„Pokud se ukáže, ze brexit s dohodou k 31. říjnu je možný, tedy pokud britský parlament v příštích dnech dohodu o brexitu ratifikuje, mělo by podle mého názoru smysl, aby předseda EP se souhlasem Konference předsedů, tedy šéfů frakcí, na příští týden svolal mimořádnou schůzi EP,“ uvedl Niedermayer.

Text výstupní dohody měli v sobotu na mimořádné schůzi schvalovat britští poslanci. Nakonec ale přijali pozměňovací návrh, jehož cílem bylo zabránit neřízenému brexitu.

Podle dodatku se musí s definitivním schválením brexitové dohody počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Příslušný zákon začnou britští poslanci projednávat v úterý. Britskou vládu ale tlačí čas, platný termín brexitu je 31. října, což je za devět dní.

„Britská demokracie patří k těm nejstarším na světě. A to, čeho jsme svědky v posledních měsících, týdnech a dnech, jí rozhodně není důstojné. Rozvodové bitvy nebývají pěkné, ale my jsme se dostali do fáze agonie, v níž dnes převažuje znechucení, únava a deziluze," uvedla česká europoslankyně a místopředsedkyně EP Dita Charanzová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme