Dohodu o brexitu bude řešit britský parlament pět dní. Hlasování přijde na řadu 11. prosince

Britský parlament bude o dohodě o odchodu Velké Británie z Evropské unie hlasovat v úterý 11. prosince. Oznámila to britská vláda. Před samotným hlasováním budou mít poslanci možnost pět dní debatovat. Na dohodu o brexitu už reagoval také americký prezident Donald Trump.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 21:52 26. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská vláda má zveřejnit detailní plán týkající se práv unijních občanů po brexitu. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Rozprava o dohodě, kterou po britské vládě v neděli na mimořádném summitu v Bruselu potvrdili také prezidenti a premiéři zbývajících 27 členských zemí EU, začne příští úterý 4. prosince.

Pokračovat bude i ve středu a ve čtvrtek. Po pauze od pátku do neděle se zákonodárci v parlamentu sejdou opět v pondělí 10. a v úterý 11. prosince. Po úterní části debaty by se mělo hlasovat.

Proti textu, který vyjednala vláda Mayové, se staví nejen opoziční labouristé, liberální demokraté či skotští nacionalisté, ale i severoirští unionisté, kteří menšinovou vládu v Londýně tolerují, a někteří poslanci vládní Konzervativní strany.

Mayová: Ta pravá dohoda pro Británii

Britský parlament má nyní podle premiérky Theresy Mayové dvě možnosti: podpořit dohodu s Evropskou unií o brexitu a posunout se tak k budování lepší budoucnosti země, nebo dohodu odmítnout a tím otevřít dveře dalšímu rozkolu a nejistotě. Mayová to v pondělí řekla poslancům Dolní sněmovny.

Lídři států EU na summitu podpořili dohodu o brexitu. Ještě o ní bude hlasovat britský parlament

Číst článek

Poslance zároveň ujistila, že obě strany v dohodě něco získaly a něčeho se musely vzdát.

Podle ní žádná lepší dohoda než ta, které dosáhla ona, není k dispozici. A ta, kterou vyjednala její vláda, zajistí podle ní hladký a spořádaný brexit a ambiciózní partnerství s EU v budoucnosti.

Dohoda, kterou prezidenti a premiéři sedmadvaceti členských zemí EU v neděli potvrdili v Bruselu, je podle Mayové tou pravou dohodou pro Británii, neboť naplní požadavky Britů, které vyplynuly z referenda z června 2016.

Británie podle ní získá zpět kontrolu nad svými hranicemi a svými penězi a zároveň ochrání pracovní místa a zajistí bezpečnost i integritu Spojeného království.

Corbyn: Neúspěšná a mizerná jednání

Dohoda, kterou Mayová předkládá, je ale podle předsedy opoziční Labouristické strany Jeremyho Corbyna výsledkem neúspěšných a mizerných jednání.

Británie podle něj po brexitu bude mít „to nejhorší z obou světů, nebudeme mít možnost mluvit do budoucích pravidel a nebudeme mít jistotu do budoucnosti.“

Trvat na současné dohodě je podle Corbyna sebepoškozováním. „Tato sněmovna nemá jinou možnost než dohodu odmítnout," dodal předseda labouristů.

Trump: Dohoda výhodná pro EU

Brexitová dohoda mezi Bruselem a Londýnem je výhodná pro Evropskou unii a může zkomplikovat obchodování mezi Spojenými státy a Británií. V pondělí to podle agentury Reuters prohlásil americký prezident Donald Trump.

Trump v létě brexitové vyjednávání kritizoval a řekl, že vznikající ujednání neumožní uzavřít budoucí obchodní dohodu mezi USA a Británií.

Po setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou ale prohlásil, že rozhodnutí o podobě brexitu je věcí Británie a že USA a Spojené království spolu budou nadále obchodovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme