Odvolané hlasování. Britský parlament posoudí brexitovou dohodu nejdřív v lednu

Britský parlament nebude ještě před Vánocemi o brexitové dohodě hlasovat. Z programu, který na twitteru ve čtvrtek zveřejnila zástupkyně vlády v Dolní sněmovně Andrea Leadsomová, vyplývá, že hlasování se uskuteční nejdříve v lednu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský parlament nebude ještě před Vánocemi o brexitové dohodě hlasovat. (ilustrační foto) | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Úřad premiérky Theresy Mayové tento týden uvedl, že poslanci posoudí dohodu ještě před 21. lednem, což je hranice původně stanovená zákonem, která ale podle médií již neplatí.

Původně měla sněmovna o dohodě hlasovat v úterý, vláda ho ale v pondělí odvolala, neboť bylo očividné, že ujednání parlament odmítne.

Výše zmíněnou hranici 21. ledna již dříve stanovil zákon, který uvádí, že po tomto termínu musí vláda poslancům předložit plán, pokud by stále hrozil brexit bez dohody.

EU chce Mayové pomoct s prosazením brexitové dohody v britském parlamentu, znovu projedná irskou pojistku

Číst článek

Odklad?

Tato lhůta ale podle médií přestala platit okamžikem uzavřením dohody mezi britskou vládou a EU, tudíž se objevily spekulace, že by se hlasování britských poslanců mohlo odkládat teoreticky až do 28. března, což by bylo den před plánovaným vystoupením Británie z EU.

Další teoretickou možností je odklad odluky, což je podle rozhodnutí Soudního dvora EU přípustné, pokud se na tom Londýn dohodne s dalšími unijními členy. Toto řešení podle britského ministra spravedlnosti Geoffreyho Coxe ale vláda neplánuje. Uvedl, že vláda nijak podrobně nestuduje, zda je potřeba k odkladu výstupu z EU nutné přijmout dodatečný zákon či získat jiný souhlas parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme