Europoslanec Zahradil: Dohoda mezi Evropskou unií a Británií? Hraje se a blufuje se zavřenými kartami

Vyjednávání mezi Evropskou unií a Velkou Británií o vztazích po brexitu se stále nedaří odblokovat. Telefonicky se už na téma odchodové dohody spojili dokonce britský premiér Boris Johnson s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Zatím bez výsledku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

„Teď je to tak 50:50. Musíme být připraveni na obě varianty,“ shrnuje situaci europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Přehrát

00:00 / 00:00

Je to tak 50:50, odhaduje šance na brexitovou dohodu eurospolanec Jan Zahradil

Vyjednávání připodobňuje k pokeru: „Strany teď hrají se zavřenými kartami a trochu se blufuje. Situace je vyhrocená a my do aktuální vyjednávací taktiky obou týmů nevidíme.“

Zahradil se domnívá, že pokud se v řádu několika dnů nedohodou, bude na dohodu pozdě. Europoslanci totiž musí mít čas k tomu, aby mohli dokument o 1500 stranách prostudovat a odsouhlasit.

„Je potřeba dojít k nějakým kompromisním formulacím a ty mohou být velice jemné. Bude záležet na každém slově, na každém paragrafu,“ míní Zahradil.

Hodiny tikají

Pokud se takový kompromis povede dojednat, měl by být odhlasován koncem prosince, předpokládá místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti). „Pravděpodobná je varianta, že parlament zorganizuje mimořádné zasedání, klidně i 28. nebo 29. prosince. Teoreticky by tak mohlo dojít ke schválení dohody.“

Hosty byli:

Marcel Kolaja (Piráti), europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu

Jan Zahradil (ODS), europoslanec

Otto Daněk, místopředseda představenstva Asociace exportérů ČR

Obě strany si uvědomují, že dohoda je lepší řešení než divoký brexit. „Každý ale hraje nějakou ekonomickou a politickou hru. Kdyby byly upřednostněny ekonomické postoje před geopolitickými, došli bychom k dohodě snáz,“ věří Zahradil.

Europoslanec z řad občanských demokratů vidí jako možnou chybu, že byl do čela unijního vyjednávacího týmu postaven francouzský politik Michel Barnier. „Možná, že kdyby to byl někdo z nějaké neutrálnější země – třeba Rakousko nebo Nizozemsko – byl by průběh hladší,“ uvažuje.

Marcel Kolaja má naproti tomu spíš pochybnosti o důvěryhodnosti Británie. „Bohužel se ukazuje, že není z těch nejdůvěryhodnějších partnerů, alespoň pod vedením Borise Johnsona,“ dodává ve Speciálu Plusu.

Poslechněte si audiozáznam celého Speciálu Šárky Fenykové.

Šárka Fenyková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme