Dohoda o brexitu přináší úlevu, říká vyjednavač Barnier. Co bude po konci jednání dělat, neupřesnil

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier v úterý prohlásil, že dosažení dohody o budoucích vztazích Evropské unie a Británie přineslo úlevu a stabilitu lidem i podnikům. Zůstává ještě několik témat, včetně zahraniční politiky, která potřebují upřesnění. Po skončení jednání chce Barnier pracovat ve prospěch své rodné Francie, píše Reuters s odvoláním na rozhovor se stanicí Franceinfo.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní vyjednavač Evropské unie s britskou vládou Michel Barnier | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Uskutečnili jsme řádný brexit,“ uvedl Barnier. Součástí dohody však nejsou zahraniční vztahy, o kterých musí ještě EU a Británie jednat.

Pobrexitová dohoda Evropské unie s Velkou Británií je hotová. Co se od 1. ledna změní?

Číst článek

Podle Barniera je lepší se Spojenými státy a s Čínou vyjednávat jako člen EU než samostatně, ale chápe a respektuje britskou touhu po samostatnosti. Členské státy EU jsou podle něj také suverénní, ale společně jsou silnější, uvedl Barnier v rozhovoru.

V budoucnu chce věnovat svou energii službě vlasti, chce se podílet na jejím dalším pokroku. Francie podle něj v současnosti potřebuje „jednotu, solidaritu a spravedlnost“, píše Reuters.

Neupřesnil, jakým konkrétním plánům se chce věnovat, ani zda má politické ambice. Agentura Reuters však připomíná, že ve Francii budou za dva roky prezidentské volby.

Barnierovi bude v lednu 70 let. Než začala jednání o odchodu Británie z EU, jeho politická kariéra spěla ke svému závěru, píše list Midi libre. Začal jako regionální politik, má za sebou několik ministerských postů a neúspěšnou kandidaturu na post předsedy Evropské komise, kterým se tehdy stal Jean-Claude Juncker.

Brexit podle francouzských médií otevřel Barnierovi cestu zpět do nejvyšších pater politiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme