BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Británie nadále usiluje o zrušení irské pojistky. Alternativy projednáme po brexitu, slibuje Johnson

Britský premiér Boris Johnson se bude v příštích dnech snažit přesvědčit německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že z dohody o odchodu Británie z EU je třeba vypustit takzvanou irskou pojistku. O alternativách k ní se chce s unií bavit po 31. říjnu, na kdy je brexit naplánovaný, v rámci jednání o dlouhodobé obchodní smlouvě.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Andrew Yates | Zdroj: Reuters

„V tomto okamžiku je stoprocentně pravda, že naši partneři jsou tak trochu negativní... ale myslím, že to zvládneme,“ řekl Johnson.

V pondělí britský premiér vyzval předsedu Evropské rady Donalda Tuska, aby z dohody o odchodu jeho země z EU sporná pojistka zmizela.

Tusk i Evropská komise tento požadavek odmítli a uvedli, že nepřichází s žádnými realistickými variantami, které by zabránily vzniku klasicky kontrolované hranice mezi Severním Irskem a Irskem před koncem pobrexitového přechodného období.

„Myslím, že nyní je dobrá příležitost, aby se všichni sešli, odstranili pojistku (...) a pak během jednání o dlouhodobé obchodní smlouvě, což budeme dělat po 31. říjnu, předložíme všechny možnosti, jak můžeme udržet hladký obchod na severoirské hranici,“ cituje Johnsona agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme