Šéfka Sinn Féin: V případě tvrého brexitu by Severní Irsko mělo rozhodnout o své budoucnosti

Pokud dojde k brexitu bez dohody, mělo by se v Severním Irsku konat referendum o jeho případném sjednocení s Irskou republikou. Před jednáním s novým britským premiérem Borisem Johnsonem to ve středu řekla předsedkyně severoirské republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.

Belfast Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka severoirské republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová | Zdroj: Reuters

„Nechápu, jak by mohla Británie vytáhnout tuto část Irska z Evropské unie... a s klidnou tváří říci komukoli z nás, kdo žije na tomto ostrově, že bychom neměli dostat demokratickou příležitost... rozhodnout o své budoucnosti,“ uvedla podle agentury Reuters McDonaldová.

Kdyby obyvatelé Severního Irska nedostali po brexitu možnost rozhodnout se v referendu, zda setrvají ve svazku s Anglií, Skotskem a Walesem, nebo zda se spojí s Irskou republikou a zůstanou tak součástí Evropské unie, bylo by to podle šéfky republikánské strany Sinn Féin „naprosto skandální“.

Britská vláda ‚ujde 1000 mil navíc‘ pro novou dohodu o brexitu, tvrdí Johnson. Dokument Mayové je ‚mrtvý‘

Číst článek

Premiér Johnson, který slíbil, že Spojené království opustí 31. října EU, ať už to bude s dohodou či bez ní, se ve středu v Belfastu sejde se zástupci pěti hlavních severoirských stran.

Bude mezi nimi jak McDonaldová jako šéfka nejsilnější nacionalistické strany, tak Arlene Fosterová jako předsedkyně nejsilnější unionistické strany. Její DUP navíc v parlamentu v Londýně podporuje Johnsonovu menšinovou vládu.

Palčivá irská pojistka

Fosterová, která se s několika svými spolustraníky setkala s Johnsonem již v úterý večer, ve středu znovu odmítla takzvanou irskou pojistku. Toto opatření, které obsahuje brexitová dohoda dojednaná s Bruselem bývalou premiérkou Theresou Mayovou, má zajistit, aby se po brexitu neobnovily klasické hraniční kontroly mezi Irskem a Severním Irskem.

„Pojistka je trvající a zásadní závadou dohody o odchodu (Británie z EU) a je velmi důležité, aby zmizela,“ řekla Fosterová. Sporné opatření, které by udrželo Británii v bezcelní zóně EU i po brexitu a Severní Irsko by donutilo dodržovat část pravidel jednotného unijního trhu, by podle Fosterové „v podstatě rozbilo“ Spojené království.

‚Bez dalších odkladů. Brexit je tu.‘ Johnsonova vláda se chystá na odchod z unie bez dohod

Číst článek

Scénář možného odchodu Británie z evropského bloku bez dohody je podle šéfky DUP na stole jen proto, že Brusel je agresivní a chce Spojené království rozbít.

Johnson při příjezdu na sérii středečních jednání řekl, že očekává, že „brexit asi přijde na pořad dne“. Za klíčový bod rozhovorů ale označil situaci kolem nefunkční severoirské vlády.

Koaliční kabinet unionistů a separatistů se rozpadl už v lednu 2017. K jeho obnovení nepomohly ani předčasné volby, ani další jednání. Sinn Féinn a DUP nedokázaly překonat rozpory mimo jiné právě kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Rozštěpí brexit Velkou Británii?

Brexit bez dohody nemá podporu ani ve Skotsku. První ministryně Nicola Sturgeonová neřízených odchod z EU odmítá, stejně jako šéfka tamních konzervativců Ruth Davidsonová. Premiér Johnson se s nimi sešel v pondělí. 

‚Ochráníme naše místo v Evropě.‘ Skotská premiérka chce nové referendum o nezávislosti

Číst článek

Skotové v referendu před třemi lety hlasovali většinově proti brexitu. V souvislosti s celkovým výsledkem se v zemi opět začaly zvedat hlasy po odrtžení od Velké Británie, přitom ještě v roce 2014 Skotové tuto možnost v referendu odmítli. 

Sturgeonová však možnost druhého hlasování prosazuje. Pokud Británie odejde z EU, mělo by se podle ní znovu rozhodovat o budoucnosti země ještě v rámci funkčního období současného skotského parlamentu, které končí v roce 2021. Do konce tohoto roku by ráda prosadila zákon umožňující referendum. 

ČTK, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme