Mayová v Dublinu. Britská premiérka jednala kvůli brexitu s irským předsedou vlády Varadkarem

Velká Británie se stále může vyhnout odchodu z Evropské unie bez dohody, není ovšem jasné, zda je možné dohody dosáhnout do konce března. Před setkáním s britskou premiérkou Theresou Mayovou to v pátek v Dublinu řekl irský premiér Leo Varadkar. Zároveň zdůraznil, že na večeři s Mayovou, která do Dublinu přijela, nehodlá o podmínkách brexitu vyjednávat.

Dublin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová a irský premiér Leo Varadkar | Zdroj: Reuters

„Dohody lze dosáhnout,“ řekl veřejnoprávní televizi RTÉ irský premiér Leo Varadkar, který před setkáním s britskou premiérkou Theresou Mayovou navštívil Severní Irsko.

Mayová v Bruselu neuspěla, unijní lídři změny v rozvodové dohodě odmítli

Číst článek

Jednal se zástupci všech hlavních severoirských stran včetně Demokratické unionistické strany (DUP). Právě na hlasech DUP je v britské Dolní sněmovně závislá menšinová vláda premiérky Mayové.

Předsedkyně strany Arlene Fosterová je zároveň jednou z nejostřejších kritiček současné podoby brexitové dohody.

Podle Varadkara je toho ale mnohem více, co vládu Irské republiky a severoirskou DUP spojuje, než co je rozděluje.

„Myslím, že všichni se chtějí vyhnout brexitu bez dohody, všichni se chtějí vyhnout tvrdé hranici (mezi Irskem a Severním Irskem) a všichni chtějí, aby Británie a Irsko měli - ať už se stane cokoli - nadále velmi blízké politické i ekonomické vztahy,“ řekl Varadkar. „Často je tomu tak, že když sdílíte všechny své hlavní cíle, je možné najít řešení,“ dodal irský premiér.

Brexit s irskou pojistkou

Páteční večerní schůzka Mayové a Varadkara má být podle předsedy irské vlády příležitostí podělit se o různé pohledy na brexit, nikoli však vyjednávat o jeho podmínkách. Tato jednání podle Varadkara přísluší pouze EU a Británii.

„Bude zdůrazňovat, co hledáme: právně závazné změny v dohodě o odchodu Británie z EU, které parlament chce, aby dohodu schválil,“ řekla v pátek odpoledne k záměrům Mayové před večeří s Varadkarem mluvčí britské vlády.

Prouza o brexitu: Bolet to bude všechny. Teď jde o to, co nejvíc minimalizovat škody

Číst článek

Británie by měla Evropskou unii opustit 29. března. Dohodu, kterou vláda premiérky Mayové vyjednala v Bruselu, ale poslanci Dolní sněmovny v lednu odmítli.

Předsedkyně vlády se nyní snaží dosáhnout právně závazných změn v dohodě. EU nicméně odmítá dohodu znovu otevírat.

Hlavním sporným bodem je otázka budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Obě strany si přejí zachovat režim bez přísných hraničních kontrol.

Takzvaná irská pojistka, která jim má zabránit a na které se Londýn s Bruselem původně dohodly, ale vadí řadě britských poslanců. Mnoho z nich v ní vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme