Brexit je zlomový pro Evropu a evropský integrační proces, řekla Merkelová

Rozhodnutí o brexitu je podle německé kancléřky Angely Merkelové zlomem pro Evropu a proces její integrace. Na zbylých 27 zemích teď podle ní bude záležet, jaké bude mít dopady. Už v sobotu se navzdory čtvrtečnímu tvrzení Merkelové v Berlíně sejdou pouze ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropského společenství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Schůzku ministrů zahraničí šesti zemí, které v roce 1951 podepsali Pařížskou smlouvu, svolal šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Do Berlína tak přijedou zástupci Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska.

Merkelová přitom ve čtvrtek tvrdila, že by o dopadech britského plebiscitu měly jednat všechny země unie společně.

Výsledek referenda je podle kancléřky třeba přijmout s lítostí. V pondělí se ještě setká s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim a s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Trump: Fantastické! Britové převzali zpět kontrolu nad svou zemí

Číst článek

Podle kancléřky je čím dál patrnější, že lidé mají zásadní pochybnosti o směřování unie. Podle agentury AFP ale Merkelová varovala před příliš rychlými a jednoduchými reakcemi na brexit. Spojené království by také mělo až do konečného dojednání nových vzájemných vztahů plnit povinnosti členské země EU.

Británie se ve čtvrtečním referendu rozhodla opustit Evropskou unii. Podle konečných výsledků pro brexit hlasovalo 51,9 procent voličů, pro setrvání v unii 48,1 procent. K volebním urnám přišlo 72 procent registrovaných voličů.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme