Návrh zákona zkomplikoval pobrexitová jednání. ‚Británie se snaží vybrat třešničky,‘ míní expert

Ve čtvrtek skončilo osmé kolo jednání o podobě budoucího uspořádání britsko-unijních vztahů. Zastínila ho však návštěva místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče. Jeho přítomnosti v britské metropoli předcházel kontroverzní návrh zákona britské vlády. „Fakt, že do Londýna osobně přicestovala takříkajíc nejvyšší unijní šarže, podtrhuje vážnost nastalé situace,“ hodnotí Šefčovičovo působení odborník na britskou politiku Jan Váška.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o budoucím uspořádání vztahů Evropské unie a Velké Británie zkomplikoval návrh zákona vlády Borise Johnsona

Jednání o budoucím uspořádání vztahů Evropské unie a Velké Británie zkomplikoval návrh zákona vlády Borise Johnsona | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

Sporný návrh zákona, který tento týden zveřejnila britská vláda, se týká obchodu se Severním Irskem.

Podle BBC tento návrh porušuje před rokem podepsanou dohodu o brexitu a také závazky Londýna týkající se hospodářské konkurence a celního režimu v Severním Irsku.

Text stanovuje, že nebudou zavedeny kontroly na zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie a že britská vláda bude mít výlučné pravomoci v otázkách státní podpory firem.

Spor Evropské unie s Velkou Británií pokračuje. Na podobě tržního zákona se nedohodly

Číst článek

Norma výslovně uvádí, že výše uvedené body budou platné, i kdyby byly v rozporu s mezinárodními smlouvami. Downing Street informovala, že je to pouze návrh, který by vzešel v platnost, když dojde ke krachu jednání s Evropskou unií.

Pokud by tato situace nastala, mělo by to podle Jana Vášky z Katedry evropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zničující dopad na pověst Velké Británie jako důvěryhodného partnera.

„My jako Evropská unie si nyní oprávněně klademe otázku, zda vůbec britská vláda k jednání přistupuje v dobré víře,“ hodnotí pro iROZHLAS.cz chování britské strany.

Role Šefčoviče

Kvůli zmiňovanému návrhu zákona se ve čtvrtek v Londýně sešli britští vyjednávači o brexitu s místopředsedou Evropské komise Šefčovičem, který je pověřen dohledem nad dodržováním brexitové dohody.

Podle odborníka na britskou politiku Vášky dodává Šefčovičova návštěva Londýna věrohodnost unijnímu ultimátu, které požaduje stažení navrhovaného zákona.

Kvůli návrhu zákona se ve čtvrtek sešel s britskými vyjednavači místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič | Foto: Simon Dawson | Zdroj: Reuters

Slovenský politik podle prohlášení komise při jednání s britským ministrem Michaelem Govem zdůraznil, že pokud britský parlament návrh schválí, půjde o „extrémně závažné porušení“ dohody o britském odchodu z EU a mezinárodního práva.

Šefčovič Govea vyzval, aby Británie z návrhu problémové pasáže odstranila „v nejkratším možném čase, nejpozději však do konce měsíce,“ citoval místopředsedu komise server The Guardian.

Kritika ze všech stran

„Británie, a to výslovně přiznal i jeden z ministrů Johnsonovy vlády, koketuje s variantou vědomého porušení svých závazků podle mezinárodního práva, které přijala podpisem a schválením dohody o vystoupení,“ komentuje Váška pro iROZHLAS.cz.

Reakce na návrh zákona na sebe nenechaly dlouho čekat. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel návrh komentovali na twitteru. „Jsem velmi znepokojena oznámeními britské vlády o jejich záměrech porušit dohodu o vystoupení. To by porušilo mezinárodní právo a podkopalo důvěru,“ napsala von der Leyenová.

The Withdrawal agreement was concluded and ratified by both sides, it has to be applied in full.

Breaking international law is not acceptable and does not create the confidence we need to build our future relationship #Brexit

14:42 – 09. 09. 2020

986 3540

Velké rozpaky návrh vzbudil ale také uvnitř Konzervativní strany, upozorňuje Váška. V úterý kvůli návrhu rezignoval na funkci předsedy legislativní rady vlády Jonathan Jones. „Ostře ho (návrh zákona, pozn. red.) kritizovala především řada konzervativních členů Sněmovny lordů, včetně tří bývalých lídrů strany, mimo jiné expremiérů Johna Majora a Theresy Mayové,“ říká expert.

Reakce Irska

Irský premiér Micheál Martin se ve čtvrtek nechal slyšet, že britský návrh zákona neshledává příliš optimistickým. „Důvěra byla narušena,“ řekl. Dodal také, že dosažení dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií nevidí moc reálně a uznal, že se irská vláda připravuje na brexit bez dohody, píše list Irish Times.

Podle Vášky byla reakce premiéra Martina diplomatická, obecně v Irsku převládá šok a zděšení z britského chování.

Velkopáteční dohoda

Politická dohoda známá jako Velkopáteční nebo také Belfastská ukončila třicetiletý konflikt na území Severního Irska. Dokumenty byly podepsány na Velký pátek 10. dubna v roce 1998.

Skládaly se ze dvou částí - dohody mezi severirskými politickými stranami a mezinárodní dohodou Velké Británie a Irska. Na základě dohody se britská a irská vláda zavázaly zorganizovat 22. května 1998 v Severním Irsku a Irské republice referenda, která dokumenty ratifikovala.

Za zprostředkování rozhovorů mezi znepřátelenými stranami získali John Hume a David Trimble v roce 1998 Nobelovu cenu za mír.

„Britská vláda sice argumentuje, že smyslem sporných ustanovení je nastavit záložní postup pro případ selhání konzultačního mechanismu, a tím vlastně ochránit Velkopáteční dohodu, ovšem z irské perspektivy vede jasná příčinná linka od upuštění od celních kontrol na vstupu zboží z Velké Británie do Severního Irska k obnovení pevné vnitroirské hranice, a tím i k prolomení Dohody,“ podotýká.

Před narušením Velkopáteční dohody varovala také předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová. Londýn upozornila, že Washington nepřistoupí na žádnou obchodní dohodu, pokud britská vláda podepíše návrh zákona prezentovaný Borisem Johnsonem.

„Brexit nemůže ohrozit Velkopáteční dohodu, která byla zprostředkována za účelem nastolení míru v Severním Irsku po letech konfliktu,“ citoval ji britský deník The Independent.

‚Brexit radši bez dohody‘

Boris Johnson už dříve prohlásil, že jednání o podobě britsko-unijních vztahů by chtěl mít ukončené do 15. října, jinak by se měly strany smířit s tím, že proběhne brexit bez dohody. Unie je přitom otevřená prodloužení přechodného období (ve kterém se Velká Británie podpisu brexitové smlouvy, tj. od 31. ledna letošního roku nachází, pozn. red.) až o dva roky.

Jan Váška z Katedry evropských studií o ukončení jednání ohledně formy budoucích vztahů EU a Spojeného království částečně pochybuje. Vzápětí nicméně dodává, že novou verzi dohody o vystoupení z Unie se na podzim minulého roku podařilo Johnsonovi vyjednat překvapivě rychle a mohl by proto překvapit i nyní.

„Britský premiér si ozkoušel, že v krajní časové tísni je EU při jednáních daleko flexibilnější než předtím, a možná sází na opakování stejného scénáře v naději, že se Británii nakonec přeci jen podaří ‚vybrat třešničky‘ a některým méně příjemným závazkům se vyhnout,“ domnívá se.

Brexit: Vývoj jednání

Přestože Velká Británie opustila Evropskou unii 31. ledna 2020 podpisem brexitové smlouvy, mezi zmíněnými stranami dále pokračují jednání. Snaží se definovat formu budoucího uspořádání vzájemných vztahů.

  • Referendum o opuštění Evropské unie se ve Velké Británii konalo 23. června 2016
  • Brexitové dohody bylo po několika odkladech dosaženo 17. října 2019 na úrovni vyjednávačů
  • Spojené království vystoupilo z Evropské unie dne 31. ledna 2020. Vstoupila tak v platnost brexitová dohoda
  • Prvním únorem začalo tzv. přechodné období, které má trvat 11 měsíců – tzn. končí 31. prosince 2020. Během tohoto období mají obě strany dojednat do budoucna nové a spravedlivé partnerství
  • Spojené království chce do 15. října představit dohodu o budoucím uspořádání britsko-unijních vztahů. V polovině října se kvůli tomu bude konat unijní summit
  • Dne 31. prosince by měla být nová dohoda ratifikována oběma stranami. Pokud nebude, s největší pravděpodobností dojde k brexitu bez dohody

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme