Mayová v Bruselu neuspěla, unijní lídři změny v rozvodové dohodě odmítli

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na čtvrtečním jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou znovu zopakoval, že Evropská unie podmínky brexitové dohody měnit nebude. Je ale ochotna upravit doprovodný text právně nezávazné politické deklarace. I tak se ale Juncker s Mayovou dohodli, že britský ministr pro brexit Stephen Barclay se v pondělí znovu sejde s unijním vyjednávačem Michelem Barnierem.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při schůzce v Bruselu | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Oba lídři se shodli, že jejich týmy by měly debatovat o tom, zda je možné najít cestu, která by zajistila co nejširší podporu v britském parlamentu a která by byla ve shodě se zásadami dohodnutými Evropskou radou,“ uvedl k jednání Junckera a Mayové mluvčí Evropská komise Margaritis Schinas. Zároveň řekl, že britská premiérka a Juncker se opět setkají na konci února.

Britský ministr pro obchod: Odmítat další jednání o brexitu je od EU nezodpovědné

Číst článek

'Dohodu měnit nebudeme'

Unijní představitelé zopakovali, že rozlukovou dohodu otevírat ani měnit nechtějí, jsou ale ochotni mluvit o změnách v prohlášení v budoucích vztazích o brexitu. Tento dokument se schvaluje s brexitovou dohodou.

Mayová se ve čtvrtek v Bruselu snažila přesvědčit unijní činitele o úpravě dohody. Unijní představitelé zopakovali, že rozlukovou dohodu otevírat ani měnit nechtějí, jsou ale ochotni mluvit o změnách v prohlášení v budoucích vztazích o brexitu.

Tento dokument se schvaluje s brexitovou dohodou. Podle koordinátora Evropského parlamentu (EP) pro brexit Guye Verhofstadta by mohl být upraven tak, aby byl více závazný, než je dosud.

Open discussion w/ @Theresa May. Backstop non negotiable. We'll never abandon Ireland. I welcome @Jeremy Corbyn letter making a cross-party approach for the first time possible. From the hell we're in today, there is at last hope of a heavenly solution even if it won't be Paradise

16:06 – 07. 02. 2019

1299 3456

Mayová na odpoledním setkání s šéfem EP Antoniem Tajanim a s koordinátorem Verhofstadtem ujistila, že není proti takzvané irské pojistce, která má zaručit, aby mezi Irskem a Severním Irskem nebyla zavedena takzvaná tvrdá hranice.

„Důležité je, že paní Mayová nás na jednání ujistila, že pojistka bude. To už řekla v Belfastu, není důvod pojistku vyjmout,“ řekl Verhofstadt na následném krátkém tiskovém brífinku.

Zopakoval také postoj EU, která změny v brexitové dohodě odmítá a prostor pro úpravy vidí jen v politické deklaraci. Prohlásil také, že odchod Británie bez dohody není řešením, takovou situaci osobně považuje za katastrofu.

Tusk: patová situace pokračuje

Odpůrci Mayové v britském parlamentu přitom požadují změny právě v rozvodové smlouvě s unií: a to především odstranění irské pojistky.

Tusk: Pro ty, kdo prosazovali brexit, ale neměli žádný plán, je vyhrazeno zvláštní místo v pekle

Číst článek

Po debatě s Tajanim a Verhofstadtem zamířila Mayová za předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. K tomuto jednání tiskové konference ohlášena nebyla. Tusk po setkání s Mayovou uvedl, že na obzoru stále není žádné řešení patové situace kolem brexitu. Jednání budou pokračovat, dodal šéf Evropské rady.

Tusk na twitteru po schůzce uvedl, že průlom v současné patové situaci kolem procesu britského odchodu z Evropské unie stále není na dohled. Dodal, že rozhovory o brexitu budou pokračovat.

Tusk ve středu řekl, že od návštěvy premiérky očekává realistický návrh, jak proces po odmítnutí „rozvodové dohody“ v britském parlamentu znovu rozhýbat. S konkrétním návrhem podle všeho Mayová nepřišla.

V britských médiích vyvolal pozdvižení Tuskův středeční výrok. „Přemýšlím mimochodem o tom, jak vypadá speciální místo vyhrazené v pekle pro ty, kdo prosazovali brexit bez byť jen náznaku plánu, jak to bezpečně zařídit,“ prohlásil po jednáním s předsedou irské vlády Leo Varadkarem.

Riskne Mayová opakování hlasování?

Britský deník Daily Telegraph ve čtvrtek přinesl zprávu, že britská vláda chce hlasování o brexitové odložit z příštího týdne na konec února, teď by totiž mohla poslancům přeložit pouze tu stejnou dohodu, kterou už parlament velmi drtivě zamítl před necelým měsícem.

V programu jednání britského parlamentu na příští týden se ale ve čtvrtek objevilo, že se hlasování má konat skutečně příští čtvrtek. Premiérka by tak riskovala novou porážku, podle deníku The Guardian tak budou poslanci hlasovat o dohodě jen v případě, pokud vyjednavači do té doby domluví změny.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme