21 konzervativců hlasovalo pro debatu proti brexitu bez dohody. Strana je za to vyloučí

Poslanci konzervativců, kteří v úterý hlasovali pro možnost zablokovat brexit bez dohody, budou vyloučeni ze strany. Zmocněnec premiéra Borise Johnsona zahájil jednání s 21 zastupiteli, kteří při hlasování iniciativu podpořili, oznámila ve středu agentura Reuters.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson na konferenci v Birminghamu

Bude-li návrh zákona schválen, chce Johnson vyhlásit předčasné volby | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Britští poslanci v úterý navzdory vládě prosadili na středeční program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody. Norma ukládá premiérovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu země ze společenství do ledna příštího roku.

Konzervativní poslanci, jež budou ze strany vyloučeni

 1. Guto Bebb
 2. Alistar Burt
 3. David Gauke
 4. Sam Gyimah 
 5. Richard Harington
 6. Anne Milton
 7. Nicholas Soames
 8. Richard Benyon
 9. Greg Clark
 10. Justine Greening
 11. Philip Hammond
 12. Margot James
 13. Caroline Nokes
 14. Rory Stewart
 15. Steve Brine
 16. Kenneth Clarke
 17. Dominic Grieve
 18. Stephen Hammond
 19. Oliver Letwin
 20.  Antoinette Sandbach
 21. Edward Vaizey

Úterní usnesení o tom, zda oproti zavedené praxi zařadit na program jednání sněmovny zákon proti brexitu bez dohody, podpořilo 328 poslanců, mezi nimiž bylo 21 konzervativců. Patří k nim například bývalý ministr financí Philip Hammond, někdejší několikanásobný ministr Keneth Clarke nebo Nicholas Soames, vnuk bývalého předsedy britské vlády Winstona Churchilla.

Proti usnesení zvedlo ruku 301 poslanců, mezi nimiž byli dva labouristé.

Konec Churchillovy strany?

Podle Reuters mají být z Konzervativní strany vyloučeni poslanci, kteří mají za sebou celkem přes 330 let parlamentní praxe.

Jednasedmdesátiletý Soames, který je synem Mary Soamesové, nejmladší z Churchillových pěti dětí, zasedá v parlamentu od roku 1983. Na dotaz novinářů, zda nynější vývoj znamená konec Konzervativní strany, jak ji znal jeho děd, Soames smutně odpověděl, že „nikoli, ale tato noc je zlá“.

Podle mínění labouristického poslance Andrewa Adonise by sám Churchill byl vyloučen, pokud by v jeho době byla strana řízena nynějším stylem. Postavil se totiž proti smířlivé politice tehdejšího premiéra Nevilla Chamberlaina na mnichovské konferenci v roce 1938, kde se rozhodovalo o osudu československých Sudet.

„Churchilla by vyhodili. Chamberlain ho tvrdě kritizoval, že podkopává jeho vyjednávací pozici v Mnichově. Pokusy o vyloučení byly,“ řekl poslanec.

Bude-li návrh zákona schválen, chce Johnson vyhlásit předčasné volby. „Já volby nechci. Veřejnost volby nechce. Ale pokud poslanci odhlasují zastavení vyjednávání a vynutí si další zbytečný odklad brexitu, možná o léta, pak toto bude jediný způsob, jak to řešit,“ prohlásil.

mpr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme