Eurovolby by v Británii vyhráli opoziční labouristé. Strana euroskeptika Farage by byla třetí

V květnových volbách do Evropského parlamentu by v Británii zvítězili opoziční labouristé se ziskem 37,8 procenta, vládní Konzervativní strana by skončila druhá se 23 procenty. Třetí by byla s deseti procenty nová strana známého euroskeptika Nigela Farage nazvaná Brexit party (Strana pro brexit), která prosazuje odchod země z Evropské unie bez dohody. Vyplynulo to z průzkumu konzultační firmy Hanbury Strategy pro analytické středisko OpenEurope.

Londýn/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn. | Foto: Mark Duffy | Zdroj: Reuters

Ředitel OpenEurope Henry Newman ale na twitteru poznamenal, že britské strany zatím stěží rozjely kampaň před volbami a podpora voličů se tak nejspíš bude měnit.

Británie je sice na cestě z Evropské unie, ale eurovoleb se patrně bude muset účastnit. Tato situace nastane, pokud dnes britská premiérka Theresa Mayová na unijním summitu v Bruselu dosáhne odložení brexitu, který má podle plánu nastat 12. dubna.

Jakýkoli odklad britského vystoupení z bloku za datum 22. května ale znamená, že Británie musí uspořádat evropské volby, které začínají 23. května.

Úspěch nové strany

Ve snaze zajistit řádné fungování unijních institucí by měl summit také stanovit, že pokud se eurovolby v Británii konat nebudou, země odejde z evropského bloku k 1. červnu.

NEW @Open Europe poll by @Hanbury Strategy looks at current voting intentions for European Elections, which if Brexit extension is agreed today, will have to be held on May 23

Most political parties have scarcely begun organising, and support is likely to be volatile

Thread 👇

08:37 – 10. 04. 2019

20 22

Anketa rovněž ukázala, že liberální demokraté by v eurovolbách získali 8,1 procenta a Farageova bývalá protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) 7,5 procenta.

Úspěch v průzkumu zaznamenala nová strana Change UK - The Independent Group (Změna pro Spojené království - Nezávislá skupina), kterou vytvořili konzervativní i labourističtí poslanci. Nové uskupení by shodně se Skotskou národní stranou (SNP) obdrželo 4,1 procenta a zelení rovná čtyři procenta.

Komise: na tvrdý brexit jsme připraveni

Evropská unie a 27 jejích členských zemí si nepřeje odchod Velké Británie z bloku neupravený žádnou dohodu už tento pátek, je však na takový vývoj plně připravena. Novinářům to ve středu řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.

Je téměř jisté, že EU na dnešním summitu kývne na žádost Británie o odklad #Brexit­u. Očekáváme jen debatu o délce a podmínkách prodloužení. Nepřejeme si, aby došlo k odchodu bez dohody, říká v #InterviewPlus @Český rozhlas Plus náměstek ministra pro Evropu na @MZV ČR @Aleš Chmelař #EUCO

11:37 – 10. 04. 2019

2

Je do velké míry nešťastné, že se voleb do Evropského parlamentu (asi) zúčastní i Britové (i když hodlají EU v horiziontu měsíců opustit). Na druhou stranu jim to může dát příležitost k hluboké debatě o tom, jak EU funguje,
řekl v #InterviewPlus @Český rozhlas Plus @Aleš Chmelař #Brexit

11:53 – 10. 04. 2019

2 3

Komisaři podle něj na svém středečním jednání stav příprav na případný brexit bez dohody hodnotili před večerním mimořádným summitem EU, který bude rozhodovat, zda vyhoví žádosti Londýna o další odklad odchodu z unie.

„Odchod neupravený dohodou bude znamenat zmatky a není žádoucí. Evropská unie je na to plně připravena. Není to výsledek, který bychom si přáli, ale neobáváme se ho,“ prohlásil Schinas.

Technické diskuze

Ačkoliv se z dosavadních jednání zdá, že summit Británii umožní několikaměsíční až roční odklad odchodu, není náhlý brexit bez dohody už v pátek zcela vyloučen. Za určitých okolností by mohla Británie z unie odejít podobně náhle i k jiným datům ještě před prázdninami.

Komise, která v minulosti v přípravě na brexit bez dohody připravila kolem dvou desítek legislativních úprav, ve středu nabídla členským zemím konkrétní praktické pokyny v pěti oblastech od oprávnění občanů k pobytu a jejich nároky na sociální zabezpečení, přes ochranu údajů, léčiva a zdravotnické prostředky až po rybolov či policejní a justiční spolupráci v trestních věcech.

Komise v minulých týdnech vedla s 27 členskými státy unie rozsáhlé technické diskuse jak o obecných otázkách práce v oblasti připravenosti a alternativních opatření, tak o konkrétních hospodářských, právních a správních otázkách souvisejících s možností náhlého brexitu. Lidé z unijní exekutivy také navštívili hlavní města všech těchto zemí.

Merkelová: dost času na kompromis

Německá vláda chce dát britským politikům dostatek času, aby našli kompromis v otázce brexitu. Spolkovému sněmu to ve středu řekla kancléřka Angela Merkelová.

Britská premiérka Theresa Mayová a německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Odložení brexitového termínu přitom podle ní může být delší, než chtěla britská premiérka Theresa Mayová. Ta požádala o odklad do 30. června; zatím je termínem britského odchodu z evropského bloku tento pátek.

Merkelová podotkla, že osmadvacítce zbývá už sotva 59 hodin, aby zabránila vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody, které podle ní není v zájmu nikoho. Pokud by se žádné řešení nenašlo, opustila by Británie unii v pátek 12. dubna.

Cesta ven

Šéfka německé vlády také poznamenala, že při úterním jednání v Berlíně ji Mayová ujistila, že bude spolu s opozicí nadále hledat cestu ze současné těžké situace.

„Vláda je toho názoru, že bychom oběma stranám měli dát přiměřené množství času,“ uvedla Merkelová, podle níž podobné rozhovory požadují vytrvalost a připravenost ke kompromisu.

Právě o dalším odkladu brexitu budou lídři zemí EU jednat na středečním mimořádném summitu v Bruselu. Merkelová se přitom kloní k návrhu na flexibilní odložení termínu. V okamžiku, kdy britský parlament schválí již připravenou dohodu o vystoupení, kterou ovšem Dolní sněmovna již třikrát odmítla, bude podle ní ostrovní země moci EU rychle opustit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme